Ana Sayfa Urfa Haberleri TESETTÜR GİYİNİN, MAKYAJDAN UZAK DURUN

TESETTÜR GİYİNİN, MAKYAJDAN UZAK DURUN

Şanlıurfa'da, İnsani Hak ve Özgürlükler Platformu, kız öğrencileri okula tesettürlü gönderilmesi çağrısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2011 Pazar 19:35
TESETTÜR GİYİNİN, MAKYAJDAN UZAK DURUN
Şanlıurfa'da, 13 sivil toplum örgütünün bir araya gelmesiyle oluşturulan İnsani Hak veÖzgürlükler Platformu, kara çarşaf giydirilmiş çocukların da katıldığıbasın açıklamasında, velilere yeni ders yılında kız öğrencileri okula tesettürlü gönderilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada, ayrıca tesettüre girmesi istenilenkadınların dikkat etmesi istenen 7 maddelik uyarı listesi de sıralandı. 

ŞanlıurfaGaziantepAdıyaman ve ilçelerinde faaliyet yürüten Mustazaf-Der ile bazı sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle kurulan 'İnsani Hak ve ÖzgürlüklerPlatformu', tesettürün önündeki engellerin kaldırılması ve yasal güvence altına alınması için basın açıklaması yaptı. Öğle saatlerinde, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasına, aralarında kara çarşaflı ve tesettürlü küçük kız çocukları ile kadınların da bulunduğu yaklaşık 100 kişi katıldı. Ellerinde başörtüsüne özgürlüktaleplerini içeren dövizler taşıyan erkek ve kadınların ayrı yerlerde durduğu açıklamada, kalabalık sık sık tekbir getirip, 'Başörtüsü hakkımız engellenemez' ve 'Allah'ın emri yasaklanamaz' sloganı attı. 

Sivil polislerin de önlem aldığı alanda, kalabalık adına basın açıklamasını platform sözcülüğünü üstlenenŞanlıurfa Mustazaf-Der Başkanı Mehmet Kışlar yaptı. Kadınların tesettüre girmesinin istendiği Kuran ayetlerinden örnekler veren Kışlar, yeni eğitim yılında çocukların okullara başörtülü gönderilmesi için velilere çağrı yaptı. Geçen yıl Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde tesettürlü olduğu için ilköğretim öğrencisi kız çocuklarının okula alınmayarak eğitim hakkından mahrum bırakıldığını hatırlatan Kışlar şöyle konuştu: 

"Daha geçen sene sırf tesettürlü oldukları için okula alınmayan ve sınıfta bırakılan Hilvanlı küçük bacılarımızın eğitim hakkını elinden alanlar yarın Allah'ın huzurunda nasıl hesap verecekler? Okumak onların da hakkı değil mi? Hani kız ve erkek eşitliği vardı? Tesettür; İslami bir emir ve insani haktır. Bu hakkın kişilerin elinden alınması veya engellenmesi insan haklarına, hukuka ve inanç özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. " 

Yeni ders yılında çocukların okula tesettürlü gönderilmesi yönünde velilere de çağrı yapan Kışlar, "Bu eğitim ve öğretim dönemi itibarı ile ilköğretim ve ortaöğretimdeki kız çocuklarımızı ebeveyn olarak tesettürlü bir şekilde okullara gönderelim. Bunun önünde yasal hiçbir engelin bulunmadığını bilelim, onlarla birlikte okula gidelim ve bu soruna sahip çıkalım" diye konuştu. 

TESETTÜR GİYİNİN, MAKYAJDAN UZAK DURUN 

Çocuklara küçük yaşta tesettürün sevdirilmesi ve tesettürün cennete girmenin anahtarı olduğunun anlatılmasını isteyen Kışlar, toplumun içine düştüğü ahlaki çöküntüden kurtulması için kadınların dikkat etmesi gerektiğini ifade ettiği 7 maddeyi ise şöyle sıraladı: 

"Tesettür için seçilen giysi dikkat çekici olmamalıdır. Giyilen elbise vücut hatlarını belli etmemelidir. Kadının giysisi erkeklerin giysisine benzememelidir. Eğitim ve kariyer gibi nedenler öne sürülerek tesettür terk edilmemelidir. Tesettür İslami kimliğin alametidir, kadın dışarıda örtüsüne ve hareketlerine dikkat etmelidir. Tesettürlü bir bayan makyajdan uzak durmalıdır. Günlük işlerinde bedeni muhafaza edecek şekilde giyinilmelidir. " 

Sık sık tekbir getiren kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı

haberler
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık