Ana Sayfa Urfa Haberleri TEŞRİK TEKBİRİNİ UNUTMAYALIM

TEŞRİK TEKBİRİNİ UNUTMAYALIM

Kurban bayramının vaciplerinden biri de teşrik tekbiri.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2015 Cuma 04:40
TEŞRİK TEKBİRİNİ UNUTMAYALIM

Kurban bayramının vaciplerinden biri de teşrik tekbiri. Pek çoğumuzun bilerek yada bilmeyerek unuttuğu bu tekbir biz kulların Allah’ın büyüklüğünü kalbimizle kabul, dilimiz ile tasdik ettiğimizi gösteriyor.

Kurban bayramından gözden kaçırmamamız gereken bir konu da teşrik tekbileri. Bayramın kurban, bayram namazı ile birlikte 3 vacibinden biri olan teşrik tekbirleri Allah’ın büyüklüğünü, birliğini ve ona şkretmeyi içeriyor.

Teşrik tekbiri Kurban Bayramının arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmiüç farz namazının arkasından birer defa

"Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" diye getiriliyor.

Teşrik tekbiri "Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur". Anlamına geliyor.

Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı ise söyledir. Hz. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesi ile Cebrail (a.s); "Allahu ekber Allahu ekber" diyerek tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık