Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Ekonomi TEŞVİK PAKETİNDE ASLAN PAYI ŞANLIURFA'NIN

TEŞVİK PAKETİNDE ASLAN PAYI ŞANLIURFA'NIN

Yıllardır çeşitli ekonomik avantajlar sağlanmasına rağmen istenilen düzeyde yatırımın gerçekleşmediği Şanlıurfa son teşvik paketiyle yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.

Giriş Tarihi: 12 Temmuz 2012 Perşembe 16:26
TEŞVİK PAKETİNDE ASLAN PAYI ŞANLIURFA'NIN
Yıllardır çeşitli ekonomik avantajlar sağlanmasına rağmen istenilen düzeyde yatırımın gerçekleşmediği Şanlıurfa, son teşvik paketiyle yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.

Türkiye'de sanayi anlamında istenilen noktada bulunmayan Şanlıurfa, yaklaşık 3 ay önce açıklanan yeni teşvik paketinin ardından girişimcilerin yatırım olanakları konusunda araştırma yaptığı illerin başında geliyor. Şanlıurfa, paketin yatırımcıya en fazla avantaj sağladığı illerin başında bulunması dolayısıyla çok sayıda girişimcinin yatırım listesinde yer alıyor. 


-OSB'lerde hareketlilik arttı

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni teşvik sisteminin bölgede ciddi bir ekonomik hareketlilik oluşturduğunu belirtti.

Teşvik dolayısıyla Şanlıurfa'da çok sayıda firmanın yatırım için sıraya girdiğini ifade eden Ertekin, firmaların özellikle gıda ve yenilenebilir enerji potansiyelini kullanmaya yönelik yatırımlar yapmak istediğini dile getirdi.


Ertekin, 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) daha önce teşvik yatırımı için ayrılan mekanların dolduğunu ancak 2. OSB'de altyapı eksiğini gidermeye çalıştıklarını aktardı. 


-''2 yılda 20 bin istihdam''

Teşvik sistemiyle birlikte kentteki istihdam rakamlarının artmaya başladığına dikkati çeken Ertekin, şunları kaydetti:

''Şu an itibarıyla 2. OSB'de yer verdiğimiz 92 firmanın, istihdam rakamı aşağı yukarı 10 bini aştı. Zaten geçen yıl da burada bakanlıklarımız, çeşitli projelerle 10 bin kişiyi işe yerleştirmişti. Bu yıl projelere gerek kalmayacak, biz doğrudan vatandaşımızı özel sektör aracılığıyla, uzun vadeli iş sahibi yapacağız. Paket kapsamında en fazla talep bize geldi. Bunda kentimizin asayiş yönünde huzurlu olmasının da etkisi var. Teşvik paketinin açıklanmasının ardından en fazla yatırım alan il Şanlıurfa'dır. Şanlıurfa, buna ve daha fazlasına layıktır. Çünkü bu kadar tarımsal üretimi olan bir il, her türlü insan kaynağına sahiptir.''


Ertekin, paketin yatırımı aksatan tek yönünün bulunduğunu, bunun da işçilere yönelik asgari ücret, sigorta ve vergi desteğinin bölgede yatırım yapan eski firmaları kapsamaması olduğunu ifade etti. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Ticaret Borsası

Şanlıurfa Ticaret Borsası

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık