Ana Sayfa Ekonomi “TEŞVİK SİSTEMİ AVANTAJLARI 10 YIL UZATILMALI”

“TEŞVİK SİSTEMİ AVANTAJLARI 10 YIL UZATILMALI”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ile beraberindeki Şanlıurfa'ya geldiler.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2015 Cuma 16:40
“TEŞVİK SİSTEMİ AVANTAJLARI 10 YIL UZATILMALI”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E. Sabri Ertekin, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ile beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini ağırladı.

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ziyaret ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın gösterdiği misafirperverlikten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Başkan Nakıboğlu, bugün düzenlenecek olan OSBÜK ve Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgeleri Genel ve Bölgesel Sorunlar ve Çözüm Önerileri Ortak Toplantısı’nda mevcut sorunları ve çözüm önerilerini tartışacaklarını ifade etti.

Gerçekleşen ziyarette Başkan E. Sabri Ertekin ilimizin mevcut ekonomik potansiyelleriyle ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Ertekin gerçekleştirdiği sunumda Şanlıurfa’nın gelişimine katkı sağlayacak şu önerilerde bulundu: “Yılda 3000 Saat Güneşlenme Süresi Olan İlimizde Yenilenebilir Enerji Üzerinde Bulunan Sınırlaman Kaldırılmalı, Kendi Elektriğini Üretmek İsteyen Sanayi ve tarım Tesislerine %50 Hibe Verilerek Temiz ve ucuz Enerjinin Desteklenmeli, İlimiz 6. Bölge Teşvik Sisteminin 2016’da bitecek avantajları 10 yıl uzatılmalı, TÜBİTAK projelerinin sanayileşmesi için verilen TÜBİTAK desteği %75 veya üzerine çıkarılmalı, Suriye den gelen misafirlerimize %10 olarak planlanan çalışma izninin verilmesi sağlanmalı, 6. bölgede sigorta teşvik kapsamına mevcut iş yerleri de alınmalı, örneğin; şu anda bir işletme kişi başına 59 TL destek alırken teşvik sisteminden yararlanan diğer bir firma 397 TL destek almaktadır, bu da firmalar arasında haksız rekabete sebep olmaktadır.

Sanayiciliği özendirmek için şehir rantı vergilendirilmeli

Başkan Ertekin şöyle devam etti: “Karşılıksız çeklerin cezai müeyyideleri artırılmalı, bankaların sorumluluğu arttırılarak değişik renklerde garanti tutarı fazla olan çekler çıkartılabilir, işçilerin, işverenlere açtıkları mahkemelerde, işverenlerin haksız şekilde mağdur edilmelerinin önüne geçilmesi, Kıdem Tazminatı devlete yatırılmalı işçi ve işveren haksızlığa uğramamalı, mahkemelere düşmemeli, Sosyal güvenlik şartları işlevsel olmalı işvereni bezdirmemeli, bütün iş kollarını zorlaştırmamalı, tehlikeli olanlara bakılmalı, Tarım destekleri hem verimi arttırmak hem de su sarfiyatını azaltmak için damla sulama sistemi olarak verilmeli, sanayiciliği özendirmek için şehir rantı vergilendirilmeli, büyümeyi daha da büyütmek için döviz enflasyona yakın arttırılmalı” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu’nun yanı sıra Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ahmet Hasyüncü ve Süheyl Erboz, Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Sütcü, Nihat Tunalı, Hakkı Attaroğlu, Memiş Kütükcü, Selim Yedikardeş, Ahmet Kaya, Ertuğrul Tezgören, Sabri Tekli, ŞUTSO Meclis ve Şanlıurfa OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili İbrahim İletmiş, OSB Bölge Müdürü Oktay Yaşar hazır bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star