Ana Sayfa Urfa Haberleri TGC BASIN MÜZESİ SANATA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

TGC BASIN MÜZESİ SANATA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Dünyadaki sayılı basın müzeleri arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde iki sergi daha sanatseverlerle buluşuyor.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2014 Perşembe 04:32
TGC BASIN MÜZESİ SANATA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Tarihi binasında 25 yıldır hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, kültür ve sanat etkinliklerine katkıda bulunmayı sürdürüyor. Çemberlitaş'ta bulunan Basın Müzesi'nin ikinci katındaki Cevat Fehmi Başkut Sanat Galerisi, yıl içinde çeşitli sergilerle; sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor.

İki sergi sanatseverleri bekliyor

Günümüzün ressamlarından "Mualla Tetik'in 16. Kişisel Sergisi" Cevat Fehmi  Başkut Sanat Galerisi'nde açıldı. Mualla Tetik, "16. Kişisel Sergisi"nde yağlı boya ve sulu boya resimleriyle seramik çalışmalarını sanat severlerin beğenisine sundu. Tetik'in sergisi 6 Haziran 2014 Cuma gününe kadar TGC Basın Müzesi'nde açık kalacak.

1997 yılından beri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'nde resim öğretmenliğine yapan ressam Ebülfez Ferecoğlu'nun "Retrospektif" isimli resim sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide 60'a yakın eseri bulunan Ferecoğlu, "Sanatı yapmak kadar öğretmek de  çok önemli. Resim yapmayı öğrenmek isteyenleri Müze'ye bekliyoruz" diyor.  Ferecoğlu'nun sergisi 31 Mayıs'a kadar TGC Basın Müzesi'nde ziyaretçilerini  bekliyor.

TGC Basın Müzesi, kültür ve sanatın merkezi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, İstanbul'un kültür ve sanat merkezlerinden biri. Tarihi ve turistik zenginlikleriyle ziyaretçilerin uğrak yeri olan bir bölgede, Çemberlitaş’ta tarihi binada (Mimar Gaspare Fossati 1865) yer alan Basın Müzesi, dünyadaki benzerlerinden daha üstün niteliklere sahip. Başka ülkelerdeki Basın Müzeleri basın teknolojisine yönelik olmakta ya da basın-yayın dünyasındaki eserleri içeriyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, müzecilik açısından taşıdığı bu üstünlüğünün yanı sıra, kültür ve sanat etkinlikleri yönünden de devletçe dahi gerçekleştirilmeyen işlevleri yerine getiriyor. Konferans ve panel gibi toplantılarla, çeşitli sanat çalışmaları ve değişik seminerler düzenlenmesi Basın Müzesi'nin faaliyetlerinden birkaçı.  4 kattan oluşan Basın Müzesi, yalnız Sultanahmet-Çemberlitaş -Beyazıt turistik çevresinin bir kültür-sanat merkezi olmakla kalmıyor, aynı zamanda İstanbul'un önde gelen bir övünç kaynağı.

Basın Müzesi’nin çalışmaları

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne bağlı olarak 09 Mayıs 1988 yılından bu yana hizmet veren Basın Müzesi, İstanbul’un özgün, basın, kültür, tarih ve sanat merkezlerindendir. Dünyadaki 15 basın müzesinden biridir. Yılda 10 bin kişinin yararlandığı müze, bağışlarla ayakta durmaktadır. Her yıl 5 bin araştırmacı müzeden bilimsel araştırmaları nedeniyle yararlanmaktadır.

Basın Müzesi'nin birinci katında, İbrahim Müteferrika ile başlayıp, Türk gazeteciliğinin başlangıcı olan 1828 tarihli Vakayi-i Mısriye Gazetesi, o dönemin belgesel nitelik taşıyan gazeteleri, II. Meşrutiyet dönemindeki basın patlaması, TBMM'nin açılışı ve harf devrimine kadar olan gelişmeler, basına emeği geçen ve iz bırakmış kişilerin yağlıboya tabloları, anı eşyaları, çeşitli baskı makineleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin tarihsel gelişimini yansıtan belgeler, fotoğraflar sergilenmektedir. 6 Nisan 1909'da Galata Köprüsü üzerinde katledilen ilk gazeteci Hasan Fehmi Efendi’den günümüze kadar öldürülen gazetecilerin fotoğrafları da bu katta yer almaktadır.

Müzenin ikinci katında bulunan Cevat Fehmi Başkut Sanat Galerisi’nin 6 ayrı salonunda sergi yapılabilmektedir. Sanat Galerisine bağlı olan atölyede ise uygulamalı resim çalışmaları yapılmaktadır. Müzenin üçüncü katında ise,uzmanlık kütüphanesi yer almaktadır. Kütüphanede medya ile ilgili kitapların yanı sıra gazete (baslı ve dijital –CD / DVD) ve dergilerin zengin koleksiyonları bulunmaktadır. Müzede ayrıca Nezih Demirkent Konferans Salonu ve Cep Tiyatrosu  bulunmaktadır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık