Ana Sayfa Urfa Haberleri TİGEM 'de Binlerce Koyun, Makineyle Sağılacak

TİGEM 'de Binlerce Koyun, Makineyle Sağılacak

TİGEM Ceylanpınar'da, yaklaşık 60 bin koyunun sağımında makineli sisteme geçilecek -İşletme müdür yardımcısı Tuncer: ''Sistemin en önemli kazanımlarımızdan biri elde edilen sütün daha hijyenik olması''

Giriş Tarihi: 27 Ocak 2012 Cuma 06:12
TİGEM 'de Binlerce Koyun, Makineyle Sağılacak
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki işletmesinde, yaklaşık 60 bin koyunun sağımı makineyle yapılacak.
Ceylanpınar Tarım İşletmesinin hayvancılıktan sorumlu Müdür Yardımcısı Ahmet Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük işletmesi olan Ceylanpınar'da ülkenin hayvansal üretimini artırmaya yönelik çok yönlü çalışma yaptıklarını söyledi.
İşletmede hali hazırda 60 bin baş koyun yetiştirdiklerini belirten Tuncer, hayvan kapasitesinin 2 katına çıkarılması için de bazı projeler geliştirdiklerini bildirdi.
Bundan sonraki dönemde makineli sağım sistemini yaygınlaştırmak istediklerini anlatan Ahmet Tuncer, şunları kaydetti:
''Küçükbaş hayvanlarımızın olduğu tesislerimizin tamamında yeni sağım tesislerimizi yakın zamanda faaliyete geçireceğiz. Elit sürümüzün olduğu Aşağı Güzelyat grubunda, bilgisayar kontrollü sağım tesisimiz de faaliyete geçecek. Koyunların kulaklarına takılacak çip sayesinde başta günlük süt verimi olmak üzere hayvanımızın genel durumuna ilişkin tüm veriler, yapılan işlemler, aşılar bilgisayarlarımıza kaydedilecek. İşletmemizdeki tüm koyunları modern sağım tesislerimizde sağmış olacağız.''

-''Makineli sağımda süt daha da hijyenik olacak''

Ahmet Tuncer, sistemin işletmeye özellikle işçilik ve hijyen konusunda ciddi faydalar sağlayacağının öngörüldüğünü söyledi.
Mevcut durumda 250 kişiyle sağım işlemlerinin gerçekleştirildiğini aktaran Ahmet Tuncer, sistemin kurulmasıyla birlikte işçi sayısında azalma olacağını belirtti.
Tuncer, şöyle devam etti:
''Sistemle en önemli kazanımlarımızdan biri de elde ettiğimiz sütün daha hijyenik olması, sağılan süt el değmeden süt soğutma ve muhafaza tanklarımıza alacağız. 30 ton civarındaki bir rakamla Türkiye'nin en fazla soğutulmuş koyun sütünü üreten tesisimiz, yeni sistemle birlikte sütün bozulmasını, kalitesinin yükseltilmesini ve sağımdan sonra hayvanların memesinin dezenfektesini daha etkin şekilde sağlayacaktır. Aşağı Güzelyat grubumuzda kurulacak bilgisayar kontrollü sağım tesisimiz, faaliyete geçtiğinde de günlük veri elde edilen elit sürümüzün genetik kapasitesini de arttırmış olacağız.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık