Ana Sayfa Ekonomi TKDK'dan 512 Milyon Euroluk Hibe Çağrısı

TKDK'dan 512 Milyon Euroluk Hibe Çağrısı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, kurumunun 512 Milyon Euro bütçeli 11. Başvuru Çağrı İlanı’nı bugün düzenlenen etkinlikle tanıttı.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2013 Cumartesi 17:14
TKDK'dan 512 Milyon Euroluk Hibe Çağrısı

TKDK İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli’nin de katılıldığı basın toplantısıyla "512 Milyon  EURO bütçeli 11.Başvuru Çağrı İlanı" Nevali Otel’de anlatıldı.


Nevali otelde düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Özel İdare Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları ve STK temsilcileri katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç yaptı. Vali Güvenç açış konuşmasında "Tarihin her döneminde bu ziraat işi önemini korumuştur, önemini arttırarak ta  gelişmeye devam etmektedir. Ana sektör olarak tarıma sahip tarım ülkesi olan ülkemizde de tarımdan asla vazgeçemeyiz, tarımı sürekli konuşmalıyız, modern tarım yapmalıyız, kafa patlatmalıyız ve üstüne gitmeliyiz" dedi.


Toplantı da ayrıca Gıda ve Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli ve Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'de kısa konuşma yaparak yatırımcıların bu hibe çağrılarına gerekli önemi göstermeleri gerektiğinin altını çizdiler.

Gıda ve Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli şuana kadar TKDK'nın daha önce 10 kez çağrıya çıkıldığını bu çağrılardan toplam 79 Urfa'lı yatırımcının bu hibelerden faydalandırıldığını 79 yatırımcıya yaklaşık 21 milyon TL verdiklerini söyledi. Bu 79 yatırımın tamamlanması halinde 400 den fazla kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını söyledi. Ferhat Şelli kurum olarak, 11. çağrıdan daha fazla başvuru beklediklerini vurgulayarak bu çağrıların tanıtımına büyük önem verilmesi gerektiğini bu konuda basına büyük görevler düştüğünü söyledi.


Nevali Otel’de kahvaltılı olarak düzenlenen toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin (AB) katılım öncesi mali yardım aracı olan IPARD’ın kırsal kalkınma bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 26 Ağustos'ta 11. başvuru ilanına çıkıldığı belirtildi.


Başvuruların 30 Eylül saat 09.00’dan itibaren TKDK İl Koordinatörlüğü'nde kabul edilmeye başlanacağı belirtilen açıklamada, başvuruların son teslim tarihinin ise 31 Ekim saat 21.00 olduğu, Özellikle vurgu yapılarak, son teslim tarihinden sonra yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceği uyarısı yapıldı.


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mehmet Ekinci yaptığı açıklamada: "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme  Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 26 Ağustos 2013 tarihinde On birinci Başvuru İlanına çıkmış bulunmaktadır. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir." dedi


Ekinci açıklamasında ayrıca;  "Kırsal kalkınma (ıpard) programının amacı ve öncelikli eksenleri Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedeflemekte, işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlamaktadır.


Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları, aşağıda yer alan öncelik eksenlerine yönelik olarak
kullandırılacaktır.


• Öncelik Ekseni 1: Ortak Tarım Politikası ve gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile ilgili
alanlara ilişkin Topluluk standartlarının uygulanması ve tarım sektörünün sürdürülebilir
adaptasyonuna katkı sağlanması.
• Öncelik Ekseni 2: Tarım-çevre tedbirlerinin ve yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması
için hazırlık niteliğinde faaliyetlere katkı sağlanması.
• Öncelik Ekseni 3: Kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek, kırsal alanların sürdürülebilir
kalkınmasına katkı sağlanması." dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mehmet Ekinci Programın kaynağını ise, "Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonudur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır." açıklamasını yaptı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kaya'dan dolar kampanyasına destek

Kaya'dan dolar kampanyasına destek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star