Ana Sayfa Siyaset TKP'den KCK Operasyonları Hakkında Açıklama

TKP'den KCK Operasyonları Hakkında Açıklama

Kürt siyasetçilerine dönük KCK operasyonları hakkında bir açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi,

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2011 Perşembe 04:17
TKP'den KCK Operasyonları Hakkında Açıklama
Kürt siyasetçilerine dönük KCK operasyonları hakkında bir açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi, yapılan baskınların AKP iktidarının baskıcı politikalarının yeni bir adımı olduğunu belirtirken, AKP’nin Kürt sorununda da kendisi dışında herhangi bir siyasi odağın varlığına tahammülü olmadığının altı çizildi.

"İktidar siyaset alanına terör uyguluyor" başlıklı Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Merkez açıklaması şu şekilde:

"Dün İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Batman başta olmak üzere pek çok ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlarla içlerinde BDP merkez yöneticileri ve üyeleri, DTK temsilcileri ile BDP’li Belediye Başkanlarının da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması, AKP iktidarının baskıcı politikalarının yeni bir adımıdır.

BDP’nin siyasi faaliyetlerini engellemeyi amaçlayan bu hukuk dışı operasyonlar derhal durdurulmalı, gözaltına alınan siyasetçiler serbest bırakılmalıdır.

Adalet ve Kalkınma Partisi 12 Haziran seçimlerinden sonra elde ettiği siyasi gücü, iktidarına karşı direnen tüm toplumsal kesimleri baskı altına almak ve sindirmek için kullanıyor.

Partimiz, dün İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Batman başta olmak üzere pek çok ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlarla içlerinde BDP merkez yöneticileri ve üyeleri, DTK temsilcileri ile BDP’li Belediye Başkanlarının da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını, AKP iktidarının baskıcı politikalarının yeni bir adımı olarak değerlendirmektedir.

Dünkü gözaltı saldırısının, Başbakan’ın, daha önce basına yansıyan 1500 kişilik tutuklanacak BDP’liler listesinin uzantısı olduğu açıktır. Bu operasyonlarla, Kürt sorununu çözmek için adımlar atmakta kararlı olduğunu sık sık dile getiren Tayyip Erdoğan’ın adımlarının ne olabileceği görülmüştür. Bunların halkların kardeşliğine zarar veren, düşmanlığı büyüten, baskıcı ve sindirme amacı taşıyan adımlar olacağı bir kez daha açığa çıkmıştır.

BDP’nin, KCK operasyonu adı altında, Meclis’e dönmesinin hemen ardından yeni bir operasyonun hedefi haline gelmesi AKP’nin Kürt sorununda da kendisi dışında herhangi bir siyasi odağın varlığına tahammülü olmadığını göstermektedir. Önemli çoğunluğu, kamuoyunca tanınan, BDP ve DTK içerisinde yöneticilik görevi üstlenmiş Kürt siyasetçinin gözaltına alınması ve tutuklanması BDP’nin siyaset yapma imkânlarını daraltmaya ve yok etmeye dönük bir saldırıdır.

Bu saldırıları protesto ederken, gözaltına alınan BDP’lilere geçmiş olsun diyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

TKP Genel Merkez"

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık