Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset TORBA TEKLİF YASALAŞTI

TORBA TEKLİF YASALAŞTI

Kanuna göre, bu yıl içinde 40 bin öğretmen ataması yapılabilecek; Emniyet Genel Müdürlüğü'ne polis alımı için 30 bin kadro verilecek.

Giriş Tarihi: 4 Temmuz 2012 Çarşamba 08:55
TORBA TEKLİF YASALAŞTI
MEB'e 30 bin 950, Diyanete 25, ÖSYM'ye 7, YÖK'e 5, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne 300 kadro ihdas ediliyor.

Sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanların hane içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin üçte birinden az ise yardım alabilecek. 

Afetlerden zarar görenler ile şehit yakınları ve gaziler de bu yardımlardan yararlanabilecek.
Milletvekilleri, eski milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, resmi kimlik olarak kabul edilecek.

2012 yılında Yükseköğretime giriş ve yerleştirmede adayların merkezi sınavlardan aldıkları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları, YÖK Genel Kurulu'nun aldığı karar uyarınca belirlenen usul ve esaslara göre hesaplanacak.

Geçen yıl çıkarılan aftan çeşitli nedenlerle yararlanamayan öğrencilere, yeni bir hak tanınıyor.

Kitapçıklar sınavdan 6 ay sonra imha edilecek

ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları, sınav sonuçlarının ilanından 6 ay, cevap kağıtları ise 1 yıl sonra imha edilecek.

Soruların hazırlandığı, basıldığı, muhafaza edildiği ve sınavların yapıldığı binalarda sınav öncesi ve esnasında sinyal karıştırıcı cihazla güvenlik sağlanacak.

Türk Borçlar Kanunu'nda kiracılarla ilgili bazı düzenlemelerin yürürlük tarihi, 8 yıl ertelenecek.
1997 ve sonrasında askeri okullara giren ve kendi isteğiyle ayrılan veya çıkarılanların; ilaç, tedavi, kitap, kırtasiye giderleri ve öğrenci harçlıkları ile bunların faizleri geri alınmayacak.


Başkent Doğalgaz'ın yüzde 20 hissesi özelleştirilecek

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin yüzde 20 oranındaki hissesi, özelleştirme kapsam ve programına alınarak yüzde 80 oranındaki hissenin satışıyla birlikte özelleştirilecek. Böylece, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü'nün BOTAŞ'a ve Hazine'ye olan borçlarının bir an önce ödenmesi amaçlanıyor.

ÖSYM, sınav faaliyetlerini yürütmek üzere şirket kurabilecek; ÖSYM Başkanı ve başkan yardımcıları, kurulan şirketlerde görev alabilecek.

Resmi yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor, sosyal ve kültürel alanların özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi için tanınan 7 yıllık süre 8 yıla çıkarılacak.

Verilen sürenin sonunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen toplu taşıma araçlarının sahiplerine 1-5 bin TL, belediyeler ile kamu kurum ve kuruluşlarına ise 5-25 bin TL ceza kesilecek.

Tıp fakültesi son sınıfında okuyan öğrencilere, uygulama çalışmaları karşılığında aylık ödenecek.


Uludere gibi olaylarda yaralananlara aylık ödenecek

Uludere olayı gibi olaylarda hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine ve yaralananların kendilerine aylık ödenecek.

Malül olanlar, hayatını kaybedenler ve malül olanların eşleri, anne ve babaları ile çocukları; tren, vapur, belediye ile özel toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edecek.
Trafik veya yol güvenliği ile tutuklu ve hükümlülerin sevk ve nakillerini sağlayanlar da yaralanmaları ya da ölmeleri halinde Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamına alınıyor.

Harp malülü olanlar, aylık bağlanan er ve erbaşlar ile siviller de faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idareler; memur kadroları, sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının yüzde 2'sini terör eylemlerinden etkilenen kişilerin istihdamı için ayıracak. 


Sezaryenle ilgili düzenleme görüşülüyor

''Torba Teklif''in yasalaşmasının ardından TBMM Genel Kurulu'nda, sezaryenle ilgili düzenlemenin de yer aldığı Sağlık Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK'de değişiklik yapan tasarının tümü üzerindeki görüşmelere geçildi. 

''Temel kanun'' olarak görüşülen Tasarı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak 1. bölümüne geçildi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık