Ana Sayfa Urfa Haberleri "TOSUN PAŞA" FİLMİ GERÇEK OLDU

"TOSUN PAŞA" FİLMİ GERÇEK OLDU

GAP Vadisi'ne Siverekliler de sahip çıktı!

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2011 Salı 22:35
Şanlıurfa'da yapılması beklenen "GAP Vadisi Projesi'nin Siverek"e alınması için çeşitli kulisler başlatıldı. Gerek siyasilere gerekse ilçe halkına seslenen Siverek'teki dernek yetkilileri, "Proje bizim hakkımızdır" diyerek Kemal Sunal ile Şener Şen'in "Tosun Paşa" filmini akıllara getirdi. "Paylaşılamayan Vadi'de son söz ise "Tosun Paşa"'da yani Bakan Çelik'te

Şanlıurfa'da yapılması beklenen ancak Sivereklilerin alabilmek için ortak çalışma yürüttüğü "GAP Vadisi Projesi" sinema tarihinin unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal ile Şener Şen'in başrollerinde oynadığı "Tosun Paşa" filmini akıllara getirdi. Zira Atatürk Barajı tünel çıkış ağzından başlayarak, Cumhuriyet Parkı'na kadar uzanan kanal boyunca yapılması planlanan 'GAP Vadisi' projesinin Şanlıurfa’dan alınarak Siverek’e yapılması için Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği’nce kampanya başlatıldı. Kampanyada tüm Siverek halkına seslenen dernek başkanı Koçali Aymaz “Tüm Siverek halkı olarak mücadele edelim ve Vadi Projesi’ni Siverek’e kaydıralım” dedi.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından kaynağı sağlanacak proje, Şanlıurfa eski Valisi Nuri Okutan döneminde başlatılmıştı. Atatürk Barajı tünel çıkış ağzından başlayarak, Cumhuriyet Parkı'na kadar uzanan kanal boyunca yapılması planlanan 'GAP Vadisi' projesinde 5 yıldızlı 5 otel yeri, kongre merkezi, 7 bin kişilik kapalı spor salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu, fuar alanı,  amatör sporlar için spor komplekslerinin yapılmasına karar verilmişti. Projenin bu derece kapsamlı olduğunu öğrenen Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği de önceki gün bir kampanya başlatarak projenin kendi ilçelerine getirilebilmesi için çeşitli kulislerin oluşturulmasını ve tüm vatandaşların bu çağrıya kulak vermesini istedi.AYMAZ: SİVEREK GENÇLERİ HAREKETE GEÇSİN

Konu ile ilgili bir açıklama yaparak tüm Siverek halkına seslenen Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Koçali Aymaz, Siverek gençlerine seslenerek sosyal paylaşım sitelerinde projenin Siverek’e kaydırılması için çalışma yapılması çağrısında bulundu. GAP Vadisi Projesi için yer de belirleyen Dernek Başkanı Aymaz çağrısında şunları söyledi: “GAP vadisi projesi Şanlıurfa'da uygulanacak denmiş. Biz bu projenin yerinin Siverek'in Fırat havzası olduğunu söylüyoruz. Benim tek isteğim Siverekli gençlerin sosyal paylaşım sayfalarında ve grup görüşmelerinde bu konuyu dile getirmeleridir. Birlikte mücadele ettiğimiz takdirde amacımıza ulaşabileceğimize inanıyorum.

Bu projenin kentimizde uygulanmasını sağlamayı başarabildiğimizde çok önemli ve anlamı sosyal, ekonomik ve kültürel kazanımlar elde edeceğimize inanmaktayım.

Bu düşünce ışığında talebimizi Sayın Milletvekillerimize, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, Sayın Başbakan ve Bakanlar kuruluna ve Sayın Valimize iletmek ve kamuoyu oluşturmak için kolektif çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kamuoyu oluşturmada ne bir derneğin ve ne de 5-10 kişinin çalışması ile mümkün olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu projeyi Siverek’e kazandırmak adına sosyal paylaşım sitelerinde şiir, makale, öykü, müzik ve çeşitli videoları paylaşan ve çeşitli konularda tartışan katılan sayın aydın gençlerimizin kendi çıkarları adına özel önem vermeleri özellikle bekliyorum.”TOSUN PAŞA FİLMİ GERÇEK OLDU

Siverek’te proje için kulisler oluşturulmaya başlanırken, yaşanan olay sinemanın unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal ile Şener Şen’in ‘Tosun Paşa’ filmini akıllara getirdi. Nazım Hikmet’in aynı isimli hikayesinden uyarlanan filmde Tellioğuları ve Seferoğulları adlı iki aile ‘Yeşil Vadi’ için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de kara veremezler ve Tellioğuları ve Seferoğulları aileleri Yeşil Vadi'yi ele geçirmek için her türlü oylu denerler. Bürokrasi işleyişine göndermeler yapılan filmde son sözü ‘Tosun Paşa’ söyler ve sorun çözülür.

Şimdiye projenin Urfa’da yapılmasına kesin gözüyle bakılırken, Siverek’ten gelen bu atağın kentte nasıl yorumlanacağı merak konusu oldu. Sivereklilerin yeni yeni gündeme getirdiği ‘Vadi Siverek’e kaydırılsın’ düşüncesi Siverek’te yaygınlaştırılmaya çalışılırken, tüm gözler şimdi ‘Tosun Paşa’ya çevrildi.SON SÖZÜ ‘TOSUN PAŞA’ SÖYLEYECEK

AK Parti’nin Şanlıurfa için 4 yılda 400 proje adı altında sunduğu seçim taahhütnamesinde de yer alan GAP Vadisi Projesi’nin son sözü hükümet söyleyecek. Karar için gözlerin çevrildiği Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, seçim dönemi boyunca projeden bahsetmiş ve projenin gerçekleşmesi halinde Şanlıurfa’nın cazibe merkezi olacağını söylemişti.

(Şahin ÖZNUR-İPEKYOL)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star