Ana Sayfa Ekonomi Trabzon'da esnafı kurtaran proje, Türkiye'ye model olacak

Trabzon'da esnafı kurtaran proje, Türkiye'ye model olacak

Market zincirlerine karşı yaşam mücadelesi veren semt bakkallarının Trabzon direnişi Sanayi Bakanlığı'nın ilgisini çekti.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2011 Salı 07:54
Trabzon'da esnafı kurtaran proje, Türkiye'ye model olacak
Bakanlık, tek çatı altında birleşip bakkal zinciri kuran modeli Türkiye çapında örnek proje olarak tanıtmak istiyor Sanayi Bakanı Nihat Ergün adına gönderilen yazıda, 'örnek proje' olarak değerlendirmek üzere çalışmayla ilgili rapor istendi. Beklenen yasalar hayata geçmeyince Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası harekete geçti. Uzun süre büyük marketleri çaresizce izlediklerini belirten Oda Başkanı Başaran Maraba 'Direniş Projesi'ni Akşam'a anlattı.

“Özellikle 2000'den itibaren Trabzon'da ayda 20-30 bakkal kapanmaya başladı, sayı hızla arttı. Binlerce insan iflas etti, işsiz kaldı.

Devletin, büyük marketlerin şehir dışına çıkması, resmi tatiller ve haftada bir gün kapatılması gibi düzenlemeler yapmasını bekledik, ses çıkmadı. İnsanlar, toptan mal alıp daha uygun fiyata satan büyük marketlere akın etti. Bakkaldan sadece ekmek, gazete ve sigara almaya başladı. Kara kara düşünürken, çareler aramaya başladık, bakkalların kurtuluşu için bir proje hazırladık.

Toptan ucuz ürün alındı

2003'te önce 60 bakkalın ortaklığıyla Trabzon Bakkalım A.Ş.'yi kurduk. Büyük marketlerle fiyat rekabeti için bakkallara ucuz mal temin etmeyi hedefledik. Bin 500'ün üzerinde bakkal buradan mal almaya başladı. Toptan olunca istediğimiz indirimi yaptırdık. Bir bakkalın 100 liraya alacağı ürünü marketler gibi 50 liraya aldık. Son 2-3 yılda şirketi herkes tanıdı, bakkaldaki ürünler ucuzladı. İşe 300 kalem ürünle başlamıştık, şimdi 8 binden fazla çeşidi alıp bakkallarımıza uygun şartlarda veriyoruz.

İkinci aşamada 'Bizim Bakkal Projesi'ni hayata geçirdik. Ucuz mal temin etsek de işyerlerinin köhne yapısı nedeniyle sistemin işe yaramadığı durumlar oldu.

Çağdaş görünüm kazandırmak gerekti

Tabela ve iç-dış görünüşün güzelleştirilmesiyle fiyat birlikteliğini sağlayıp bakkalı modern hale getirmek istedik. Bizim Bakkal Projesi'ni başlattık, bu çalışmalara katılmak isteyen üyelerimizin masraflarının yüzde 20'sini karşıladık, tabelalarını taktık. İndirim günleri koyduk, tanıtım ve ilanların parasını biz ödedik.

Bakkallarımızı sırayla gıda fuarlarına gönderiyoruz. Geziler ve piknikler düzenliyoruz. Bakkalların ciro artış ortalaması yüzde 400'leri aştı. 2003'te Trabzon merkezde 145 bakkal kapanmış, 74 bakkal açılmıştı. Bu rakamlar 2010'da tersine döndü. Bakkallarımız artık geleceğe daha güvenle bakıyor.

(retailturkiye)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık