Ana Sayfa Röportajlar Trafik sigortalarında indirim yok

Trafik sigortalarında indirim yok

Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Nihat Fırathan,yakın zamanda araç trafik sigortalarında her hangi bir indirimin olmayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2016 Pazar 12:24
Trafik sigortalarında indirim yok

RÖPORTAJ:AZİZ ÇİFTÇİ-URFAHABER.NET

Elektrikten doğalgaza, köprü ve otoyol gibi farklı sektörlerde zamlı tarifeye geçildi. Bu yılın en çok dikkat çeken ve en çok konuşulan zammı ise zorunlu trafik sigortasına gelen zam oldu. Araç sahipleri yüzde 400’e varan zamlardan şikâyetçi, sigorta şirketleri ise zarar ettiklerini, fiyatların makul olduğunu savunuyor. Peki, zorunlu trafik sigortası prim fiyatları düşecek mi? Fiyatların düşürülmesi için sektör temsilcilerinin çözüm önerileri neler?

Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Nihat Fırathan da , araç sahiplerinin aklındaki tüm soruları ve izlenilmesi gereken yol haritasını URFAHABER.NET’E anlattı:

Artan sigorta primlerinde indirim olacak mı?

Yakın zamanda her hangi bir indirim söz konusu değil.Ancak ileri tarihlerde yüzde 15 civarında bir indirim bekliyoruz.İnşallah olacaktır.

Urfa’daki Acente sektörü ne durumda?

Sektör, sigorta fiyatlarındaki artış nedeniyle zor günler geçiriyor.Ancak fiyat uygulamalarında hazine ve sigorta şirketleri ortak noktada buluşurlarsa,primlerde yüzde 25 civarında indirime gidebilir.Bu dönemde sektörümüzü kucaklayabilirsek,daha da iyi noktalara gidebileceğimizi düşünüyorum.Bu sıkıntılar için Başbakanlık ve hazineye gerekli yazılar da yazdık.İnşallah yaptığımız bu çabanın karşılığınızı alırız.

Artan bu fiyat artışları acenteleri etkiliyor mu?

Tabi ki de etkiliyor.Çünkü fiyatlar yükselince acenteler zor duruma düşüyor.Bununla ilgili müşterilerimize fiyatlar konusunda zorluklar çekiyoruz.

Sürücülere mesajınız var mı?

Sürücüler eğer sigorta primlerinin düşmesini istiyorsa trafik kurallarına uymalı. Araç kullanırken gayet sakin olunmalı. Trafikte başkalarının yapmış olduğu kusurları görüp sinirlenmeyin, korna çalma işlemini en son işlem olarak görün. Mutlaka emniyet kemerini kullanın ve araçta yolcu olarak seyahat eden yolcularında emniyet kemerini takmalarını sağlayın. Hız kurallarına uyun ve Hızlı araç kullanmaktan kaçının. Direksiyon başına kesinlikle alkollü bir şekilde oturmayın.Ayrıca sigorta poliçelerini zamanında ve acentelerde yenilenmeli.

Yüksek fiyat artışı nedeniyle bazı sürücüler poliçelerini yenileyemiyor.Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 Şanlıurfa bazı sürücüler kaza yaptıkları araçların poliçe yenilemelerini yapmak istediklerinde yüksek fiyatla karşılaştıkları bu yüzden poliçelerini yaptırmaktan vazgeçtiklerini görüyoruz. Poliçelerinin primlerinin daha da artmasını istemeyen bu sürücüler mutlaka poliçelerini süresi bitiminde yaptırmalarını öneriyoruz. Sadece bu kişilerin değil , tüm sürücülerin trafik poliçelerini bitiminde yenilemelerini tavsiye ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Sigorta Bilgi Merkezi wep sitesi uygulaması primleri düşürür mü?

Sigorta Bilgi Merkezi, kendi wep sitesinde yaklaşık 31 firmadan fiyat verebiliyor.Müşteriler dahil bu siteye girerek sigorta poliçe fiyatları, araçların hasar kayıtlarını görebiliyor. Bu çalışmanın bize faydasının olacağını düşünüyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık