Ana Sayfa Urfa Haberleri Trajikomik, Belediye Meclisi

Trajikomik, Belediye Meclisi

Şanlıurfa Belediye Meclisi ekim ayı toplantısı tamamen trajikomik bir hal aldı.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2011 Perşembe 18:33
Trajikomik, Belediye Meclisi
Hiç bu kadar abuk subuk bir meclisimiz olmamıştı!

Şanlıurfa Belediye Meclisi ekim ayı toplantısı tamamen trajikomik bir hal aldı. Fakıbaba başkanlığında dün yapılan toplantıda; belediyeye satın alınması planlanan iki motosiklet için bile karar çıkmazken, toplantıda abuk subuk şeyler konuşuldu. Duruma isyan eden Fakıbaba, “Arkadaşlar lütfen buraya ciddi projelerle gelin. Beyaz Masa’lık konular hakkında meclise önerge veriyorsunuz” dedi. Zaman zaman üyelerin haline “Vay vay vay” diyen Fakıbaba’nın oldukça gergin olduğu görüldü

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

ÖNCE BEKLENEN CEVAPLAR OKUNDU

Şanlıurfa’da belediyeyi ilgilendiren birçok sorun neredeyse kangrenleşirken, durumun ciddiyetinin farkında olmayan bazı meclis üyeleri, meclisin kapasitesiyle bağdaşmayacak konuları gündeme getiriyor. Şanlıurfa Belediye Meclis Salonu’nda dün gerçekleşen Ekim ayı 1. Oturumu yine böyle bir ortamda geçti. Fakıbaba başkanlığındaki toplantıda gündem maddelerine geçilmeden önce geçtiğimiz ay çeşitli konularda meclise sunulan soru önergelerine ilişkin birimlerden gelen cevaplar okundu. Fırın bacalarının denetimi ve alınacak tedbirlerle ilgili fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda ayrıca Yapı Denetim Komisyonu’nun işleyişi ile ilgili görüşler de sunuldu.

PARKOMETRE CEZASI HUKUKA UYGUN DEĞİL

Geçtiğimiz ayki oturumda Parkometre ücretlerini ödemeyenlere ceza verilmesi konusunda görüşüne başvurulan Belediye Hukukçusu M. Lamih Çelik’in, bu durumun hukukla bağdaşmayacağını bildirmesi üzerine, Parkometre ücretini ödemeyenlere kesilecek cezadan vazgeçildiği belirtildi.

‘SAYAÇLARI BELEDİYE SÖKSÜN’

Bozuk su sayaçları konusunda AK Partililer tarafından önerge verilerek, bozuk olduğu bildirilen su sayaçlarının abonelerden sökmelerini isteyerek belediyeye getirilmesi uygulamasından vazgeçilmesi istendi. Önerge hakkında söz alan AK Partili meclis üyesi Mehmet Altun, “Yaşlılar var, dullar var, kimsesizler var. Herkes su sayacını söktürecek durumda değil. Bu nedenle istihdama da katkı sağlayacak olan önerim; 20 kadar personel işe alınarak bir motorize ekip kurulmasıdır. Bu ekibin sayaçları sökerek yerinde değiştirmesi, belediyenin de yerinde hizmet anlayışına katkı sunacaktır. Ücreti de belediyeden değil vatandaşlardan faturalarına yansıtılarak tahsil edilmelidir” dedi. Fakıbaba ise belediyenin 2vatandaşa sayacını sök getir’ gibi bir uygulamasının olmadığını, yine kendi personellerinin sayaçları sökerek değiştirdiğini öne sürdü. Yine söz alan Altun, uygulamanın böyle olmadığını, Fakıbaba’nın yanıldığını söyledi.

‘PROJELERLE GELİN’

AK Partili bazı meclis üyeleri altına imza atarak, bir mahalledeki temizlik işçisinin ağır çalıştığı yönünde verdiği soru önergesinin bile gündeme geldiği meclis toplantısında, Urfa’nın karşılaştığı ciddi sorunlar gündeme gelmedi. Bu duruma adeta isyan eden Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet E. Fakıbaba, “Arkadaşlar lütfen buraya ciddi projelerle gelin. Beyaz Masaya bildirilmesi gereken bir konuyu meclis gündemine getiriyorsunuz” dedi.

FAKIBABA: ‘YIKIM KARARLARININ ARKASINDAYIM’

Kent merkezinde gerçekleşen kaçak yapılara yönelik yıkımların da gündeme geldiği meclis toplantısında söz alan AK Parti grup sözcüsü Adil Saraç, bir yerel televizyonda haberleri izlerken, gerçekleşen yıkımlarda kendilerinin de onayı olduğunun aktarıldığını bunun doğru olmadığını bu nedenle belediye tarafından bu haberin tekzip edilmesini istedi. Saraç’ın talebine yanıt veren Fakıbaba ise çoğu haberin yalan olduğunu hangisine cevap verip hangisine vermeyeceklerini şaşırdıklarını söyledi. Diğer AK Partili meclis üyelerinin de söz alarak bu konuda eleştiride bulunması üzerine Fakıbaba, “Hemen hemen tüm basın burada ve onların huzurunda söylüyorum; bütün yıkım kararlarında Fakıbaba’nın imzası vardır” diyerek bu tartışmanın sonlandırılmasını istedi.

Zaman zaman ara verilen oturumda daha sonra asıl gündem maddelerine geçildi.

2 ADET MOTOSİKLET ALIMI REDDEDİLDİ

Hal Pazarı’nda denetim işlerinde kullanılmak üzere satın alınması istenilen 2 adet motosikletin alımı, AK Partili meclis üyelerinin kullandığı 18 red oyu sonucu reddedildi. Belediye Meclisince alınan tüm kararlara oldukça saygılı olduklarını dile getiren Belediye Başkan Fakıbaba, “Bu kararı ‘Demokratik’ bir karar” olarak nitelendirdi. Belediye Meclisi Ekim Ayı 1. Birleşim Toplantısı, imar komisyonuna havale edilecek 3 adet dosyanın havale edilmesiyle sona erdi.

Belediyespor araçlarının belediyeye hibe edilmesi, Fıstık Rüsum Harcının Düzenlenmesi, Kadro İptalleri ve İmar Komisyon Raporlarına (İmar Tadilatları) ilişkin gündem maddeleri ise bir sonraki birleşime bırakıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star