Ana Sayfa Güncel Troleybüs aptallıktır!

Troleybüs aptallıktır!

Şanlıurfa’nın toplu taşıma sorununa metro, tramvay gibi raylı sistemler yerine elektrikli ve lastik tekerlekli troleybüs fikrinin önerilmesi aptallık olarak değerlendirildi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 20:49
Troleybüs aptallıktır!

Anadolu kentlerindeki belediyelerin toplu taşıma sorunlarını çözerken finansman için başvuruduğu finansman kaynağı Dünya Bankası yetkililerinin, raylı sistem yerine dünyada modası geçmiş bir ilkellik olan troleybüsü önermesi art niyet olarak değerlendirildi.


İlki, 1882 yılında Almanya’da kurulan troleybüs sistemi, Türkiye’de ilk kez 1947 yılında Ankara’da kuruldu.


Trafiği aksattıkları ve yavaş gittikleri gerekçesiyle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Ankara’da 1979-1981 yılları arasında, İstanbul’da ise 1984 yılında işletmeden kaldırılan troleybüsler, saçma sapan gerekçelerle anadolu kentlerinde yeniden pazarlanmaya çalışılıyor.


Dünya Bankası fizibilite uzmanlarının mantıklı hiçbir gerekçeye dayanmadan öne sürdüğü troleybüs sistemi, elektrik sistemiyle çalışan bildik lastik tekerlekli otobüslerin güzergah boyunca döşenmiş elektrik şebekesinden beslenmesi yöntemiyle çalışıyor.


Mevcut caddeleri kullanma zorunluluğu bulunan troleybüsler, Türkiye’de çalıştığı dönemlerde ağır çalışmaları, lastik bakımına ihtiyaç duymaları, elektrik kesintileri nedeniyle sık sık yolda kalmaları nedeniyle tepki görmüş ve işletmeden kaldırılmıştı.


Toplu taşıma sorununu çözmeye çalışan Şanlıurfa Belediyesi’ne de troleybüs öneren Dünya Bankası’nın bu teklifinin hiç araştırılmadan kabul edilmesi, kamuoyunda ciddi tepkilere neden oluyor.
Konuya duyarlı uzmanlar, modern kentlerde artık troleybüsten bahsedilemeyeceğini, bunun yerine daha hızlı ve güvenli sistemler olan metro ve tramvayların tartışma götürmeyeceğini belirtiyorlar.

Dünyada modası geçmiş bir ulaşım aracı olan troleybüsün anadolu kentlerine dayatılmasında, bu işten nemalanan büyük otomotiv şirketlerinin etkisi olduğu düşünülüyor.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star