Ana Sayfa Urfa Haberleri TROLEYBÜSLE TOPLU TAŞIMAYA DOĞRU

TROLEYBÜSLE TOPLU TAŞIMAYA DOĞRU

Şanlıurfa Belediyesi toplamda 17 kilometrelik güzergâhta 28 araçla Troleybüs projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2014 Pazartesi 16:37
TROLEYBÜSLE TOPLU TAŞIMAYA DOĞRU

Şanlıurfa Belediyesi toplamda 17 kilometrelik güzergâhta 28 araçla Troleybüs projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Projenin fizibilite çalışmalarını tamamlayan Şanlıurfa Belediyesi, projeyi Dünya Bankasına sundu. Dünya Bankası tarafından olumlu karşılanan Troleybüs Projesi için 40 milyon Euro tutarında kredi verilmesi uygun bulundu. Hali hazırda müşavirlik ve yapım ihalesi süreci devam eden Troleybüs Projesi için belediye, Necmettin Cevheri Bulvarı’nı da (Diyarbakır Yolu)50 metre genişleterek orta kısmını Troleybüse hazır hale getirdi.

HER TROLEYBÜS ARACININ 180 YOLCU KAPASİTESİ BULUNUYOR

İlk etapta Eski otogar- Karaköprü cemre tesisleri arasında 12 km’ lik güzergâhta 22 araç ve Balıklıgöl- İmam Keskin, Buğday pazarı arasında 5 km’lik güzergâhta 6 araç olmak üzere toplam 17 km’lik güzergâhta 28 araçla proje hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Her Troleybüs aracının 180 yolcu kapasitesi bulunuyor.

Toplam 102 adet otobüs alarak Toplu Taşıma Filosunu kuran Şanlıurfa Belediyesi, Toplu Taşımada kalitenin yükselmesine bağlı olarak da Troleybüs (lastikli tramvay) aracı konusunda da çalışmalar başlatmıştı. Yapılan uzun süreli araştırmalar sonucunda literatürde Bus Rapid Transit (BRT) olarak geçen yerelde Metrobüs olarak bilinen sistemin Şanlıurfa ölçeğinde en uygun sistem olduğuna karar veren Şanlıurfa Belediyesi metrobüs sisteminde kullanılacak araçların seçiminde yapım, işletme maliyetleri, çevreci,  konforlu ve istenilen kapasitede olmalarını göz önünde bulundurdu. Bu gün olduğu gibi gelecekte de Türkiye'nin en ucuz şehir içi toplu taşıma hizmetini sunabilmek için çevreyi kirletmeyen, uzun ömürlü, sessiz, düşük işletme maliyeti gibi özellikleri ile Troleybüs (lastikli tramvay) aracının öne çıktı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star