Ana Sayfa Kültür/Sanat TRT Kazancı Bedih'i unutmadı

TRT Kazancı Bedih'i unutmadı

Program canlı olarak dün saat 11’de TRT Radyo 4, TRT Türkü ekranlarından yayınlandı.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2011 Perşembe 16:38
TRT Kazancı Bedih'i unutmadı
Urfalı ünlü Gazelhan Kazancı Bedih Yoluk’un ve müzik yaşantısının anlatıldığı ve gazel örneklerinin verildiği programa Folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık ve THM sanatçısı Salih Turhan katıldı.

“Solistler  Mikrofonda” adlı radyo programının yapımcılığını Sabri Sabuncu, spikerliğini ise Hülya Ayaz İşbilir yaptı.KAZANCI BEDİH KİMDİR?

Kazancı Bedih lakabıyla tanınan Bedih Yoluk 1929 yılında Siverekli Mahallesinde doğdu. Babası Dalyanlardan Culhacı (Dokumacı) Halil, annesi Şatıroğullarından Zemzem’dir. Evli olup, Halil, Mehmet, Şükran, Naci, Remziye, Nihat ve Müzeyyen isimlerinde 7 çocuk babasıdır. Asıl mesleği kazancılıktır. Bu nedenle kendisine “Kazancı Bedih” denilmektedir. Herkes kendisini bu lakapla tanır. Kazancı olarak ilk ustası Hasan Diyar'dır ve uzun zaman bu ustanın yanında çalışmıştır.

Daha sonra Aziz ve Kadir Ucar ustaların yanında kazancılık yapmıştır.  1949 yılında askere gitmiş, Bingöl’de, ve Elazığ'da Bando Bölüğünde askerliğini tamamlamıştır. Bilahare belediyeye girmiş ve 26 yıl çalıştıktan sonra 1986 yılında emekli olmuştur. Emekli olduktan sonra Hacca gitmiştir. Boş gezmemek ve günlük nevalesini çıkarmak için Eski Hal pazarı civarında demlik ve cezve tamiriyle ilgili küçük bir dükkan açmış halen bu işi yapmaktadır. Ayrıca bir mevlüt grubuyla birlikte mevlütlere gidip ilahi ve gazel okumaktadır.

Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu en ünlü gazelhanlardan biridir. Fuzuli, Nabi, Nezihe, Furugi, Abdi gibi çeşitli şairlerin gazellerini Şanlıurfa makam geleneğine uygun olarak, davudi ve etkileyici sesiyle okur. Bir güfteyi farklı makamlarda icra edebilme meziyetine sahiptir. Ud, tambur ve cümbüş çalmasını fevkalade iyi bilir. (İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star