Ana Sayfa Kültür/Sanat TRT tarihinde ilk: Mem u Zin

TRT tarihinde ilk: Mem u Zin

TRT 6 için Ahmed–i Hani'nin Mem u Zin eserinden uyarlanan ''Siya Mem u Zin'' adlı dizinin galası Rixos Otel'de yapıldı.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2012 Salı 08:42
TRT tarihinde ilk: Mem u Zin
Galaya, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Salih Melek, dizi ekibi ve diğer davetliler katıldı.

Bülent Arınç, galaya gelişinde gazetecilerin diziye ilişkin soru üzerine şunları söyledi:
''Bu meşhur bir aşk hikayesi, Mem ve Zin, dillere destan. Kültürümüzün medeniyetimizin en güzel örneklerinden birinin destanıdır. Ahmed-i Hani tarafından manzum olarak yazılmıştır. TRT bu konuda çok duyarlı davrandı ve bu aşkı yaşatabilecek insanlarla güzel bir dizi çekilebilmesine vesile oldu. Umarım herkesin beğenisi olacak ve TRT 6 ekranlarından bu dizinin yayınlanması, TRT tarihinde de bir ilk olacak. 


Kitap, geçtiğimiz yıllarda Kültür Bakanlığı tarafından basılmıştı. Bu, Kürtçe yazılmış bir nazım eserdir. Dizide de alt yazılarla bu Türkçe olarak desteklenecek, orijinalliği kaybolmasın diye. Umarım çok başarılı olmuştur, halkımız tarafından beğenilecektir. Artık özgürlükler Türkiye'sinde ana dilde yazılmış bir eserin dizi haline getirilmiş olmasından hepimiz kıvanç duyacağız. TRT'yi de sanatçılarımız da kutluyorum.''


Arınç, dizinin gösterimi öncesinde yaptığı konuşmada da, TRT 6'nın, 24 saat yayın yapan bir aile kanalı olduğunu ifade ederek, TRT 6'nın yayına başladığı 3 yıl içinde çok şeyler yapmaya çalıştıklarını kaydetti.


TRT 6'nın başarılarının ''Siya Mem u Zin'' ile devam ettiğini belirten Arınç, "Biz, TRT 6'yı ideolojik bir kanal olarak kabul etmiyoruz. Biz, TRT 6'yı, bu ülkenin tertemiz evlatlarının rahatlıkla izleyebileceği, bize ait ne varsa, değerlerimiz adına neyi kucaklıyorsak, onun anlatıldığı, söylendiği bir kanal olarak düşünüyoruz" dedi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star