Ana Sayfa Urfa Haberleri Tuğluk:Tarım İşçileri Sömürüye Maruz Kalıyor

Tuğluk:Tarım İşçileri Sömürüye Maruz Kalıyor

VAN Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu'da bulunan tarım işçilerinin Kürt kimlikleri başta olmak üzere her alanda sömürüye maruz kaldığını ileri sürdü. Tuğluk, tarım işçilerinin sorunlarının sona ermesi için bölgeye yatırım yapılması gerektiğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2013 Cumartesi 16:01
Tuğluk:Tarım İşçileri Sömürüye Maruz Kalıyor


Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, BDP tarafından 'Mezopotamya Mevsimlik Tarım İşçileri Kurultayı' düzenlendi. Viranşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen kurultaya; Van Bağımsız Milletvekili ve DTP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, sendika temsilcileri, yazarlar ve tarım işçileri katıldı. Tarım işçilerinin sorunlarını anlatan pankartların asılı olduğu salonda konuşan Aysel Tuğluk, Türkiye'de tarım işçilerinin Doğu ve Güneydoğu'dan giden insanlar olduğunu ifade etti. Her yıl kamyon ve traktör kasalarında yolculuk yapan mevsimlik tarım işçilerinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini ifade eden Tuğluk, Maliyetten kaçınmak adına yapılan bu uygulama maalesef içimizi yakıyor. Bir an önce bu kazaların önlenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır dedi.
300 bini Şanlıurfa'da olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'da 2 milyon insanın mevsimlik tarım işçisi olarak gittikleri bölgelerde sömürüldüğünü ileri süren Tuğluk şöyle konuştu Mevsimlik tarım işçileri bu ağır yük altında gittikleri yerlerde, sınıfsal sömürüye ek olarak ulusal sömürüye de maruz kalmaktadır. Batı'ya giden tarım işçileri düşük ücret karşılığında çalıştırılıp aşağılanmaktadır. Tarlalarda ter akıtan mevsimli tarım işçileri, düşük ücret aldığı yetmezmiş gibi etnik kimliklerinden dolayı sınıflandırılarak ırkçı saldırılara maruz kalmaktadırlar. 2 milyon insanın bu sömürüye maruz kaldığı göz önüne alındığında, Kürt sorununun kesişim noktasının mevsimlik tarım işçileri olduğunu söyleyebiliriz. Bu insanların bu halde sömürüye maruz kalmasının tek nedeni yaşadıkları coğrafyanın geri bırakılmasıdır. Bu bölgeye ekonomik kaynak aktarılacağı yerde sürekli silahlanmaya ve bombalara kaynak aktarılması bugün gelinen sonuçların temel kaynağıdır. Şu an içinde bulunulan çatışmazlık sürecinde barış için Türkiye emekçileri de rol almalıdır.
Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin tartışılacağı kurultay 2 gün devam edecek.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık