Ana Sayfa Urfa Haberleri TUNCAY’DAN ADAY DEĞERLENDİRMESİ

TUNCAY’DAN ADAY DEĞERLENDİRMESİ

Siyasetçilerin ilgi odağı haline gelen Yeni Belediye Sistemi - Yaşanabilir Kent Şanlıurfa adlı kaynak kitabın yazarı Mehmet Tuncay, AK Parti’nin Celalettin Güvenç tercihiyle ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2013 Cumartesi 08:56
TUNCAY’DAN ADAY DEĞERLENDİRMESİ

Facebook hesabında yaptığı değerlendirmesinde, yerel yönetim idaresi hakkında bilgiler veren Tuncay, son yıllarda yerinden yönetim anlayışının önem kazanmaya başladığını fakat yerel yönetimlerin yapısal, işlevsel ve demokratiklik sorunlarının devam ettiğini kaydederek Vali Celalettin Güvenç’in büyükşehir belediye başkan adaylığının bir fırsat olduğuna işaret etti.

Şanlıurfa’da yerel yönetimin kurumsallaşma sorunları olduğunu, yaptıkları tespitler ve ortaya çıkan veriler ışığında söylemenin mümkün olduğunu ifade eden Tuncay, “Şanlıurfa Belediyesi’nde kangrenleşmiş bir idare sorunu bulunuyor. Yaklaşık 30 yıldır süre gelen bu idari sorun bugüne kadar da çözülebilmiş değildir. Kentin sorunlarının çözümünde kilit rol üstlenen idari mekanizma düzenlenmediği sürece Urfa’da sorunlar bitmeyecek, belediye kısırdöngüsünü kıramayacaktır. Yeni büyükşehir sistemi, Urfa’nın geleceğini tıkayan bu yaradan kurtulmak için önemli bir fırsat. Tabi bu fırsatı doğru değerlendirmek, işin başında olacak doğru bir tercih ile olur. Merkezi ve yerel yönetim sistemini bilmeyen, ülke ve dünyadaki gelişmelerden uzak, sırf hemşehricilik hatrına yönetimin liyakatsiz bir isme teslim edilmesi, kentin belki de onlarca yıl daha geriye gitmesine sebep olacaktır.

AK Parti’nin lider ülke, lider kent misyonuyla profesyonel idarecileri iş başına getirme düşüncesinde Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç adının geçmesi bazı çevreleri rahatsız etmiş olsa da, akl-ı selim düşünen her vatandaş, ortadoğunun kalbi olma yolunda ilerleyen bir kentin böylesi profesyonel bir idareci tarafından yönetilmesine onay verir.

Görev süresi boyunca Şanlıurfa’da gezmedik ilçe, ziyaret etmedik köy bırakmadan halkın sorunlarını çözmek için seferber olan Vali Güvenç’in AK Parti’den aday gösterilmesi, Urfa’nın makus talihini yenebilmesi açısından kaçırılmayacak bir fırsat olacaktır.

Büyükşehir olmakla yıllık tahmini bütçesi 1 katrilyon olacak bir belediyenin, profesyonel bir başkan ve ekiple yönetilmesi kaçınılmazdır. Bu noktadan bakıldığında Vali Güvenç’in belediye başkanı olması, belediye yönetiminde bahsettiğim idari çıkmazların çözümü için değerlendirilmelidir.

Urfalılar duygusal davranmamalıdır. Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak çok başarılı olmuş ve bugün ülkenin lideridir. Yine aslen Urfalı olan Melih Gökçek yirmi yıldır Ankara’nın vazgeçilmezidir. Türkiye’deki bir çok büyükşehir belediyesinde mevcut başkanlar hemşehricilik tutkusunun ötesinde liyakat esasıyla hizmet etmekte ve oldukça başarılı olmaktadırlar.

Masum hemşehricilik propagandası ile Urfa yerel yönetiminden beslenen rantiyenin korkusu da budur. Sırf Vali Güvenç olmasa bile, bu işi layıkıyla yürütebilecek başka bir aday olsa da sağduyulu Urfalıların desteği bu yönde olmalıdır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star