Ana Sayfa Türkiye Tunceli'de PKK'ya Büyük Operasyon

Tunceli'de PKK'ya Büyük Operasyon

Tunceli'de yol kesen, araç yakan PKK'lılara karşı güvelik güçleri operasyon başlattı.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2011 Salı 19:43
Tunceli'de PKK'ya Büyük Operasyon
Tunceli-Erzincan karayolunu, dün öğlen saatlerinde kesen kalabalık PKK'lı grubu, araçları durdurarak kimlik kontrolü yaptı.

Karakollara ekmek taşıyan 2 aracı da ateşe verdikten sonra ormanlık alana doğru kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için dün başlatılan hava destekli operasyonlar, bu sabah erken saatlerde bölgeye sevkedilen çok sayıda özel eğitimli profesyonel birliklerle genişletildi.

Bu sabah saatlerinden itibaren güvenlik güçlerinin teknik cihazlar ile yaptıkları çalışmalar sonucu yol kesen PKK'lı grubunun Kutuderesi Vadisi'nin iç kesimlerine doğru kaçarak ormanlık alanlarda gizlendikleri tespit edildi.

Bunun üzerine bölgeye helikopterle çok sayıda asker sevkedildi. Tunceli İl Jandarma Komutanlığı ve Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalken çok sayıda Sikorsky helikopter, Kutuderesi, Güleç, Uzunlar ve Söğütlü Çeşme bölgeleri, Erdoğdu ile Yeşilkaya Köyleri kırsal alanlarına çok sayıda özel eğitimli birlik indirdi.

Ayrıca Tunceli merkez Çicekli, Demirkapı ve Geyiksuyu bölgelerinde de operasyon başlatılırken, Hozat İlçesi kırsal alanında da çok sayıda askerin katıldığı operasyon, Tunceli il sınırlarının tamamını kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu sabah ve öğle saatlerinde iki Kobra helikopteri Kutuderesi'nin iç kesimlerindeki derin vadileri yoğun bombaladığı belirtildi. Kutuderesi Vadisi'nde hakim tepelere indirilen özel eğitimli profesyonel birlikler, vadinin derinliklerindeki ormanlık alana doğru kaçan PKK'lıların izlerini sürdü.

Özel eğitimli askerler, 35 dereceyi bulan sıcak altında 40 kiloya varan techizatla takip ve arama operasyonlarını sürdürüyor. PKK'lıların uzaktan kumandalı bombalı saldırılarına karşı bazı askerler sırtlarında, frekans bozucu seyyar jammer cihazlarını taşıdı.

Özel eğitimli profesyonel birliğe öncülük eden grup arasında, mayın ve bombalı tuzakları tespit etme özelliğine sahip köpler de bulundu. Mayın ve patlayıcı madde arama dedektörleri ve köplerin arkasında ise ani ve seri ateş etme kabiliyetine sahip gruplar ile destek kuvvetleri de yanlardan geniş alanda takip operasyonunu sürdürdürdü. (haberler.com)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star