Ana Sayfa Kültür/Sanat TURİZM HAFTASI START ALDI

TURİZM HAFTASI START ALDI

Şanlıurfa Vali Vekili Aylin Kırıcı Duman, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklerin açılış programına katıldı.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2015 Perşembe 13:26
TURİZM HAFTASI START ALDI

Şanlıurfa Vali Vekili Aylin Kırıcı Duman, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklerin açılış programına katıldı.

 

Bir otelde düzenlenen programda konuşan Vali Vekili Duman; 12 bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen Göbeklitepe’nin, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmesiyle kentte turizmin canlanacağını söyledi.

 

Göbeklitepe’nin 12 bin yıllık tarihiyle dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinin başında yer aldığını ifade eden Vali Vekili Duman; Göbeklitepe’nin UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için çalışıldığını belirterek: “Şanlıurfa dünyada inanç ve kültür turizminde ön saflarda yer alıyor. Bundan sonraki dönemlerde ise Göbeklitepe’yle birlikte dünya çapında tanınmış ve turizm konusunda daha çok gelişmiş olacaktır. Göbeklitepe dünyanın ilk tapınağı ve tarihin sıfır noktası olarak söylüyoruz ancak, daha fazla uluslararası düzeyde tanıtıma ihtiyacı olan bir değerimizdir. Göbeklitepe’de yapılan kazılar uzun bir süre daha devam edecektir. Göbeklitepe’nin UNESCO dünya mirası listesine girmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çok önemli çalışmaları var. Bu anlamda Göbeklitepe’nin tanıtımı için çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Şanlıurfa’nın turizm değerlerini dünyaya tanıtmak için herkesin seferber olması gerekiyor” sözlerine yer verdi.

 

Konuşmaların ardından Harran Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan tarafından Şanlıurfa’daki endemik bitki türlerinin Şanlıurfa Turizmine etkilerini konu alan bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

 

Programın sonunda Turizm Haftası kapsamında düzenlenenkompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star