Ana Sayfa Dünya Turizm potansiyelinin çok azını kullanıyoruz

Turizm potansiyelinin çok azını kullanıyoruz

Turizmi ayağa kaldırmalıyırz

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2015 Pazartesi 05:15
Turizm potansiyelinin çok azını kullanıyoruz

Turizm potansiyelinin harekete geçirilmesiyle bölgenin canlanacağını ifade eden Başkan Fevzi Demirkol, turizmde ekonomik kalkınmanın temelinde kültürel kalkınmanın önemli olduğunu söyledi. Turizmdeki canlanmanın herkese dönüşü olacağının altını çizen Başkan Demirkol, şunları söyledi:

"Turizmdeki potansiyelimizin çok azını kullanıyoruz. Turizmdeki potansiyelimizin yüzde 5'ini kullandığımıza kani değilim. Bu turizmdeki potansiyelimizi harekete geçirecek olursak, bölgemiz canlanır. Ayrıca, hem dünya, hem ülke hem de ilimize hizmet etmiş oluruz. Bizim, inanç turizmi deseniz, bu bölgede çok çeşitli zamanlarda peygamberler gelmiş geçmiş ve bunların izleri devam ediyor. Ayrıca, son zamanlarda ortaya çıkmış olan Göbeklitepe gibi bir tarihi değerimiz var. Haliliye Belediyesi olarak hedefimiz, Göbeklitepe'yi, bizim bölgemizde olduğu için değil Urfa’mızda olduğu için tüm dünyaya tanıtmak. Tüm dünyaya tanıtmak çünkü, bu bilinen en eski tarihi tapınak. Bizim inancımıza göre, en eski tapınak Kabe-i muazzama, ama Kabe-i muazzama çeşitli zamanlarda tamirat görmüştür. Göbeklitepe'nin tanıtımı, bölgemiz açısında çok önemli. Ayrıca, bizim ilçemiz sınırlarında kalsa da, kalmasa da, Harran'ı, Soğmatar'ı, Halfeti'yi, bütün dünyaya tanıtmamız lazım. Turizmdeki bu canlanmayı, hepimize dönüşümü olacak. Yeni nesillerin bundan istifası olacak. Ama en önemlisi, sadece ekonomik kalkınma olmaz, ekonomik kalkınmanın temelinde kültürel kalkınma önemlidir. O kültürel kalkınma yönünde de, hem biz hem de bizim gibi kuruluşlar gerekli çalışmaları yapacak. İnşallah biz, ortaya bir hedef koymuşuz. Hedefe belki biz ulaşmayız, belki bizden sonrakiler ulaşır ama önemli olan o hedefi koymak. Bunun kısa zamanda, inşallah bölgenin tanıtılması açısından neticelerini göreceğiz."

YORUMLAR
  • yorum2015-01-13 03:06:24Gülden

    Urfa'yı da Mardin'i de hem kendine özgü kültürü hem doğasıyla öyle çok merak eden ve görmek isteyen batı illerinde yaşayan insan var ki, görenler de büyük beğeniyle anlatıyorlar ve bildiğiniz gibi değil bir gidin görün, diye tavsiye de bulunuyorlar. Çok haklısınız. Ama şu terör belası olmasa, zaten bu terörü yaratanlar bu bölgeye herhangi bir kazanım değil özellikle kalkınmasın diye bunu yapıyorlar, Sadece turizm ile bile bölgede oluşacak hizmet sektörü pek çok iş imkanı sağlayacak potansiyele sahip.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa emniyetinden HDP operasyonu

Urfa emniyetinden HDP operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık