Ana Sayfa Magazin TÜRK SİNEMASINDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI

TÜRK SİNEMASINDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Ekrem Bora, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2012 Pazar 17:09
TÜRK SİNEMASINDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI
Kadıköy'deki Florence Nightingale Hastanesinde 30 Mart Cuma gününden beri tedavi gören Bora'nın, saat 13.45'te akciğer ödemi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.
Bora, Kalp yetersizliğine bağlı akciğerlerde sıvı toplanması tanısıyla yaklaşık 20 gün önce Memorial Şişli Hastanesine kaldırılmış, hastanenin Genel Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Çelebi, Bora'nın kalp yetmezliğine bağlı akciğer ödemi, diğer bir deyişle sıvı toplaması bulunduğunu ve bu tabloya solunum sıkıntısının eşlik ettiğini belirtmişti.
Burada bir süre tedavi gören Bora, daha sonra taburcu edilmişti.

Ekrem Bora kimdir?
Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak olan Ekrem Bora, 1934 yılında Ankara'da doğdu. İlkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu'nu bitirerek mürettip ve mücellit diploması alan Bora, 1953 yılında Yıldız Dergisi'nin açtığı sinema artist yarışmasında birinci olmasına rağmen film çeviremeden askere gitti.
Bora, 1955 yılında askerlik dönüşü ilk filmi olan ''Alın Yazısı''nı çevirdi. İki yıl aradan sonra tekrar sinemaya dönen Bora, çok sayıda sinema filminde rol aldı.
İlerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdüren Bora'nın aldığı ödüller arasında 1966 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, ''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'' ile 1991 yılında 28. Antalya Film Şenliği'nde ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülü yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Gül
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk sinemasına uzun yıllar emek veren Ekrem Bora'nın her zaman takdirle hatırlanacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden Yeşilçam'ın usta oyuncusu Ekrem Bora'nın Türk sinemasına yaptığı katkılarıyla unutulmaz izler bırakmış bir sanatçı olduğunu, Kadirşinas Türk halkının onu daima hatırlayacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da yayımladığı mesajında, Ekrem Bora'nın geçen yıl, hayatını vakfettiği Türk sinemasının 21,2 milyon izleyici ile dev Hollywood yapımlarının önüne geçtiğini gördüğünü belirterek, ''Tek tesellimiz Yeşilçam'ın efsane isminin Türk sinemasının ulaştığı bu muhteşem seviyeye şahitlik edebilmiş olmasıdır. Ekrem Bora'nın emaneti emin ellerde; gözü geride kalmayacak'' dedi.(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık