Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri Türk Tabipleri Birliği,basınla tanışma toplantısı yaptı.

Türk Tabipleri Birliği,basınla tanışma toplantısı yaptı.

Tabipler Odası Başkanı Prf.Dr. Recep Demirbağ “urfahaber.netin “Harran Üniversitesinin acı gerçeği” haberinin takipçisi olacağız”.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2012 Salı 17:57
Türk Tabipleri Birliği,basınla tanışma toplantısı yaptı.
Haber:Tahir COŞANDAL 

  Prof.Dr. Recep Demirbağ  “21. dönem Şanlıurfa Tabip Odasının düzenlemiş olduğu tanışma toplantısına hoş geldiniz.
 
Sözlerime yakın zamanda hastalığı nedeniyle aramızda ayrılan önceki iki dönem oda başkanımız Prof. Dr. Şahin Aksoy’a,
Gaziantep devlet hastanesine uğradığı saldırı soncu hayatını yitiren Uzm. Dr. Ersin Arslan’a,
Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.
Ayrıca görevi başında her türlü olumsuzluğa maruz kalan hekim arkadaşlarımıza en kısa sürede yaşadığı travmatize edici durumu en kısa sürede atlatmalarını temenni ediyoruz. 
Bu tür olayların gerçekleşmesi ve oluş tarzı kabul edilemez bir davranış olarak görüyoruz. 
Sağlık sisteminde gelinen durum;
Ülkemizde sağlık sistemi hasta odaklı bir yaklaşım doğrultusunda değişim göstermiştir. Hasta hakları, hekimlerin denetlenmesi, hasta tarafından yapılacak şikâyette hemen sorgulanması konuları popülerlik kazanmıştır. Sağlık hizmetlerindeki iyileşmeye karşın hekimlik imaj kaybına uğramıştır. Hekimlik mesleği değerini yitirerek sıradan bir meslek halini almıştır. Sağlık hizmeti; doktor, hemşire, teknisyen, idari ve diğer personeli ile birlikte yürütülen bir ekip işiyken, bir sorunla karşı karşıya kaldığında doktor hedef gösterilir hale gelmiştir,
Uygulamaya konulan performans sistemi ile asistan-hoca ilişkisi bozulmuş, uzmanlık ve tıp eğitimini olumsuz yönde etkilenmiştir.
İletişim araçlarının gelişmesi ve toplumun bilinçlenmesi, hastaların hekimlerinden beklentilerini de arttırmıştır. Sağlık alanındaki denetimsiz televizyon programları ve yazılı basın kurum-hekim-hasta üçgeninde kopmalara neden olmuş ve karşılıklı güvensizlik ortamı oluşturmuştur.
Bizim oda olarak önceliğimiz;
Şanlıurfa sınırları içerisinde görev yapan mesklektaşlarımızın mesleğini yaparken karşılaştıkları her türlü olumsuzluklarda yanlarında olarak daha iyi bir sağlık hizmeti sunmalarını sağlamaktır.
Sahip olduğu nüfus potansiyeli önde gelen ilimiz yaşayanların, daha kaliteli ve deneyimli hekimler ve donanımlı hastaneleri ile daha iyi bir sağlık hizmeti alması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun gerçekleşmesinde hepimize büyük görevler düşmektedir.  
Nasıl bir yaklaşım sergilenmeli?
Hekimlerin bireysel olarak bazı sorumluluklarının ihmali nasıl tüm hekimlere mal edilemezse, hastaların bireysel olumsuz tutumlarının tüm hastalara mal edilmemelidir.
Başımızı başka yöne çevirmeden önce hekimler olarak kendimize özeleştiri yapmaktan da kaçınmamalıyız. Hasta hekim ilişkisinde para unsurunun ön planda olmadığı, iyi bir hasta-hekim iletişimini kurulması gayretiyle çalışmalıyız. Hasta nezdinde ne dedikleri anlaşılmayan, performans uğruna gereksiz işlem yapan, baştan savma davranan, kendisine değere verilmeyen, hastası hakkında bilgi almak için ulaşılamayan bir hekim görüntüsü uyandırmamalıyız. Hastalara karşı olduğu gibi hekimler olarak kendi aramızda saygınlığımızı zedeleyecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıyız. 
Görevi başında, başta zarar vermemek düsturuyla çalışan hekimlere yönelik her türlü olumsuz davranışın kabul edilmesi mümkün değildir. Yaşanılan her olay sonrasında gerekli cezai işlemlerin başlatılmalıdır.
Hekimlik mesleğinin kutsallığı, hastasının iyi olması bir hekimin en büyük mutluluk ve huzur kaynağı olduğu, hastanın her türlü zor anında hekimin kendisinin yanında olduğu halka anlatılmalıdır. Hasta-hekim arasındaki karşılıklı güven duygusunu zedeleyici, saygı ve itibarı sarsıcı davranışlardan her iki tarafında uzak kalması hatırlatılmalıdır. 
Hem resmi makamların hem de sivil toplum örgütlerinin hekim ve hastaların karşılıklı güvenleri yeniden kurmaya yönelik çalışmaları bir an önce başlatmaları gerekmektedir. Bunların başında hastalar kendi hakları, hekim hakları ve hekim ile iletişim yönünden uygun spot bilgiler ile bilgilendirilmeline öncelik verilmelidir.  
 


 Basın mensuplarının soruları yanıtlayan Demirbağ Şanlıurfa'daki bazı sağlık kuruluşlarında iyileştirme çalışmalarının deva ettiğini belirtti. Sezeryan ile ilgili sorulara kısaca cevap veren Demirbağ, sezeryan zorunlu olmadıkça başvurulmaması gerektiğini ifade etti.

Acilerin çok önemli olduğunu belirten Demirbağ, hasta yakınları hastalarını hastaneye getirdikten sonra bize güvenmeleri ve bize teslim etmeleri gerekiyor. Şanlıurfa’da hasta yakınları hastalarını getirdikten sonra acil müdahaleler yapılırken hastanın başından ayrılmak istemiyor ,buda hastalara yapılacak tedaviyi olumsuz etkiliyor. Çocuk hastanesinde acil polikinlikte 600 hasta bekliyor sorusuna ise. acil servislerde Doktor sayıları ve sağlık personeli sayılarının artırılması ve eğitimli acil uzmanlarının hizmet vermesi gerektiğini belirti.

 

Urfahaber.net'in “Harran Üniversitesinin acı gerçeği”haberinin takipçisi olacağız”.

urfahaber.net sitemizin spotan duyurduğu,“Harran Üniversitesinin acı gerçeği” spot haberimizle ilgili olarak bu haberin takipçisi olacaklarını , Üniversitenin restorasyon  ihalesi  yaptığını belirti. Kardiyoloji Ana bilim dalı başkanı olan Demirbağ, Şanlıurfa’da kalp hastalıklarında ciddi bir artış görmediklerini ve Şanlıurfa’lı vatandaşlarımızın kalp ile ilgili olarak Şanlıurfa’dan başka şehirlere gitmeden sorunlarının çözüldüğünü belirti.
 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık