Ana Sayfa Urfa Haberleri TÜRK TOPÇULARI SURİYE'Yİ BOMBALIYOR

TÜRK TOPÇULARI SURİYE'Yİ BOMBALIYOR

Akçakale'ye düşen topun ardından sınırda bulunan Türk topçu bataryaları, Suriye'ye uyarı bombardımanı başlattı.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2012 Çarşamba 22:51
TÜRK TOPÇULARI SURİYE'Yİ BOMBALIYOR

Şanlıurfanın Akçakale ilçesine düşen top mermilerinin ardından, sınırda bulunan Türk topçu bataryaları, Suriye'ye uyarı bombardımanı başlattı.


Alınan bilgilere göre, bombardıman yoğun şekilde devam ediyor.

 

BAŞBAKANLIK AÇIKLAMASI

Türkiye, uçak krizinin ardından değiştirdiği angajman kurallarını işletti. Akçakale'de 3'ü çocuk 5 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili Ankara'da sıcak saatler yaşandı. Türkiye anında karşılık verme kararı aldı ve bunu uyguladı.

Başbakanlık kaynaklarından sıcak gelişme duyuruldu. Başbakanlık açıklamasında, ''Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvelerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur'' ifadelerine yer verildi.

O BOMBALAR SURİYE ORDUSUNA AİT

Akçakale'ye düşen bombanın ardından sınırda konuçlandırılmış Şanlıurfa 23. Zırhlı Tugay'a ait topçu birlikleri, belirlenen noktaları top atışına tuttu.

Askeri kaynaklara göre saldırının hemen ardından Genelkurmay Başkanlığı bir değerlendirme yaptı ve saldırının Suriye ordusu tarafından gerçekleştirildiğinin belirlendiği ve karşı cevabın buna göre alındığı kaydedildi.

SURİYE'YE AYNI DİLDEN CEVAP

Saat 17.30'dan sonra sınırda konuçlandırılan topçu birlikleri, Suriye'de belirlenen noktaları top ateşine tuttu. Uzun süre ardarda yapılan bu saldırıların, karanlık çökene kadar sürdüğü kaydedildi.

Yapılan bombardımanla ilgili Suriye'den henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Başbakanlık NATO Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

NATO KONSEYİ'NİN ANLAMI 

NATO Konseyi, müttefiklere Suriye ordusu tarafından Türkiye'nin vurulduğunu duyurdu ve Kuzey Atlantik Konseyi'nin toplanması karar verildi.

Türkiye'yi NATO Konseyi'nde Büyükelçi Haydar Berk temsil edecek. Berk'in saldırıyla ilgili tüm detayları konseyde açıklayacağı ve Ankara'nın mesajını ileteceği kaydediliyor. Toplantının saat 23'te başlayacağı ve konseyde saldırıların değerlendirileceği belirtiliyor.

5. MADDE İŞLETİLİR Mİ?

NATO Türkiye'ye yapılmış saldırıyı bütün müttefiklere yapılmış sayacak mı? 5. maddenin şu anda işletilmesine dair olumlu sinyaller gelmiyor. Tahminler NATO'nun olayı şiddetle kınayıp, Türkiye'ye destek mesajı yayınlamakla yetineceği yönünde.

BM VE ABD'DEN TEPKİ

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM ile görüşürken BM Güvenlik Konseyi'nin toplanmasının gündeme geldiği belirtiliyor. BM'de iki ayrı toplantı yapılabiliyor; ancak bu toplantılar ülkeleri bağlayıcı özelliği bulunmuyor. Bu nedenle BM Güvenlik Konseyi'nin toplanma ihtimalini zora sokuyor.

ABD ise olayla ilgili net bir açıklama yaptı. Dışişleri sözcüsü, Türkiye'ye başsağlığı dilerken; Clinton, Türkiye'ye yönelik saldırının büyük önem taşıdığını söyleyerek Esad'ı suçladı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star