Urfa Haber WhatsAPP İhbar Hattı

Ana Sayfa Türkiye TürkAkım Projesinde 13 Bin 500 Kişi İstihdam Edilecek

TürkAkım Projesinde 13 Bin 500 Kişi İstihdam Edilecek

TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin, Türkiye bölümündeki inşaatında 13 bin 500 kişi istihdam edilecek.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2017 Çarşamba 12:41
TürkAkım Projesinde 13 Bin 500 Kişi İstihdam Edilecek

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı  Sinan Ülgen, EDAM tarafından hazırlanan "TürkAkım:  Türkiye Ekonomisi ve Enerji Güvenliğine Etkileri" raporunun tanıtımında yaptığı konuşmada, Rus doğalgazını  Türkiye ve  Avrupa'ya taşıyacak projenin  Türkiye'ye ekonomik olarak önemli katkı sağlayacağını söyledi.

"1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILACAK"

TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin  Türkiye kısmındaki 225 kilometrelik kara kesiminin inşaatında doğrudan 4 bin, dolaylı 8 bin ve zincirleme olarak bin 500 kişinin çalışacağını aktaran Ülgen, böylece hattın kara kısmında toplam 13 bin 500 kişilik istihdam oluşturulacağını dile getirdi.

Ülgen, söz konusu çalışma için 1 milyar dolarlık yatırım yapılacağına işaret ederek, "Yaptığımız ekonomik etki analizi kapsamında ayrıca 100 milyon dolarlık ek hane halkı geliri ortaya çıkacak. Projenin 225 kilometrelik kara kesimi inşaatı kapsamında gayrisafi milli hasılaya 546 milyon dolarlık katkı sağlanacak" dedi.

 

 

 

"YENİ TÜRKAKIMLARINA İHTİYAÇ VAR"

EDAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu da raporda,  Türkiye'nin 2035'te doğalgaz talebinin 71,8 milyar metreküpe ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti. Kumbaroğlu, bu talebinin ülkede yeni doğalgazdan elektrik üretim santralleri kurulduğu takdirde daha da artacağını vurguladı.

Kumbaroğlu, 2035 için öngörülen bu doğalgaz talebi dikkate alındığında, ülkede farklı kaynakların devreye girmesi gerektiğine işaret ederek, "Her 10 yılda bir TürkAkım'ına daha ihtiyaç olacak" ifadesini kullandı.

TürkAkım'ın  Avrupa'ya gaz götürecek ikinci hattının rotasının henüz belirlenmediğini dile getiren Kumbaroğlu, "Burada ciddi bir altyapı ihtiyacı var, büyük bir potansiyelin bulunduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Buraya bir yatırım hamlesi lazım. Bazı ülkelerin ilgi gösterdiğini de görüyoruz.  Polonya,  Macaristan gibi ülkelerden talepler var. Ben bu kısmın da hızla geliştirileceği kanaatindeyim" diye konuştu.

 

(sondakika.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da PYD/PKK Operasyonu

Şanlıurfa'da PYD/PKK Operasyonu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık