Ana Sayfa Eğitim "TÜRKÇE OLİMPİYATLARI" ŞANLIURFA’YI SALLADI (FOTO GALERİ)

"TÜRKÇE OLİMPİYATLARI" ŞANLIURFA’YI SALLADI (FOTO GALERİ)

Iraklı öğrenciler, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyledi, halk oyunları gösterisi sundu.

Giriş Tarihi: 14 Mart 2012 Çarşamba 00:23
''Türkçe Olimpiyatları''nın Şanlıurfa etkinliklerine katılan bir grup Iraklı öğrenci, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyledi, halk oyunları gösterisi sundu.

Murat Lisesi Mezunları Derneğinin organizasyonuyla Şanlıurfa'ya gelen ve Irak'ın kuzeyinde faaliyet gösteren Türk okullarında öğrenim gören öğrenciler, Atatürk Spor Salonu'nda yapılan etkinliğe katıldı.


Burada Türkçe ve Kürtçe seslendirilen eserlerin ve şiirlerin yanı sıra iki ülkeye ait halk oyunları gösterileri sunan öğrenciler, izleyicilerden alkış aldı.


İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un şiirleri ve geçen yıl uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'in uzun havaları ise salondaki kimi izleyicileri duygulandırdı.


Vali Celalettin Güvenç, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi ırktan olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun hizmet eden, gayret eden yer yüzünde barışın, hoşgörünün, kardeşliğin, adaletin tesisi için çalışan herkese minnet duyduklarını söyledi.


Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladığını ifade eden Güvenç, şöyle devam etti:


''Erbil'den, Süleymaniye'den, Kerkük'ten, Manisa'dan gelen, gelemeyen, sevgi için, kardeşlik için koşan, ömrünü bu işlere adayan, hizmete adayan bütün kardeşlerime sevgi ve saygılar sunuyorum. Biz beraberiz. Erbil ile beraberiz, Süleymaniye ile Diyarbakır ile Hakkari ile Van ile beraberiz. Çünkü biz biliyoruz ki tüm inananlar bir millettir. Dili de farklı olsa coğrafyası da farklı olsa ırkı da farklı olsa eğer insanlık anlayışı bir ise eğer inancı bir ise eğer tarihine sevgi varsa eğer adalet duygusu varsa hepimiz Allah'ın kullarıyız. Hepimiz kardeşiz. Hepimiz faniyiz, sadece hoş seda bırakacağız.


Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi ırktan olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun, hizmet eden, gayret eden yeryüzünde barışın hoşgörünün, kardeşliğin adaletin tesisi için çalışan herkese minnet duyuyoruz. Biz de bu emanete, kültürümüze, tarihimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Asla fitneye ve fesada izin vermeden hep beraber yolumuza devam edeceğiz. Ben de Sayın Başbakanımızın sözünü tekrar ediyorum, 'Son nefesimize kadar da barış için, kardeşlik için, hoşgörü için, insanlık için yaşamaya devam edeceğiz.''


Vali Güvenç, konuşmanın ardından öğrenci ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Etkinliği, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın ile davetliler izledi.
(AA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star