Ana Sayfa Türkiye TÜRKİYE - İSRAİL ANLAŞMAYI İMZALADI

TÜRKİYE - İSRAİL ANLAŞMAYI İMZALADI

İlişkilerin düzelmesi için anlaşmaya varan Tükiye ile İsrail arasında mutabakat metni imzalandı.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2016 Salı 11:37
TÜRKİYE - İSRAİL ANLAŞMAYI İMZALADI

Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin mütabakat anlaşması Dışişleri Bakanlığımüsteşarı tarafından imzalandı. Böylece normalleşme süreci resmen başlamış oldu.

BAKANLIKTA BASINA KAPALI İMZA

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göreDışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu, İsrail ile varılan mutabakata bugün saat 11.00'deDışişleri Bakanlığı'nda basına kapalı olarak imza attı.

BİNALİ YILDIRIM SÜRECİ ANLATMIŞTI

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantısında İsrail'le mutabakat metninin parafe edildiğini açıklayarak, "Dün itibariyle bir mutabakat metni iki tarafça uzlaşıldı. Kararlaştırıldı ve parafe edildi. Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından muhatabı ile imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail'de onay kabinede bizde ise Meclis'te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa sürede karşılıklı büyükelçilikler faal hale getirilecek ve büyükelçilerin ataması yapılmış olacak" ifadelerini kullanmıştı.

TAZMİNAT KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANMIŞTI

Başbakan Yıldırım, ayrıca İsrail'le varılan mutabakat çerçevesinde Gazze'ye uygulanan ambargonun hafifletilmesi ve Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon Dolar tutarında tazminat ödenmesi konusunda karar alındığını bildirmişti.

 

 

 

 

 

haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star