Ana Sayfa Ekonomi Türkiye Bademinin Yüzde 5’i Urfa’da Yetiştiriliyor

Türkiye Bademinin Yüzde 5’i Urfa’da Yetiştiriliyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Şanlıurfa Valiliği tarafından Karaköprü ilçesinde ‘Badem Hasat Günü’ programı düzenlendi. Türkiye Bademinin Yüzde 5’inin Urfa’da yetiştirildiğine dikkat çekildi.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2016 Perşembe 15:52
Türkiye Bademinin Yüzde 5’i Urfa’da Yetiştiriliyor

Karaköprü ilçesi’ne bağlı İlhanlı Köyü’nde Badem Hasat Günü düzenlendi. Programa Vali Güngör Azim Tuna, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, çok sayıda kurum amiri ve köylüler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Çakmaklı, dünya kabuklu meyve üretiminde önemli bir yere sahip olan badem yetiştiriciliği gerek Türkiye’de gerekse Şanlıurfa’da son yıllarda çok önemli bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Çakmaklı,”Gerek bakanlık gerekse il müdürlüğümüzün çalışmaları sonucunda badem bahçelerinin kurulmuş olduğu, son dönemde ilimizde endüstriyel sanayiye yönelik atılımlar yapıldığı, projeler sunulduğu görülmektedir. Anavatanı Çin ve Orta Asya olan ve en büyük üretimi Amerika olduğu bir üründe Şanlıurfa ilimiz yavaş yavaş emin adımlarla söz sahibi olmaya başlamıştır.”dedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de bademin bölgede daha önce yetiştirilen kırmızı mercimek ve arpaya göre daha avantajlı olduğunu belirtti.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, tarım ürünlerinin çeşitliliğinin ve pazarlarının artırılmasının önemli olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,”Şanlıurfa çok önemli değerlere sahip. Topraklarımız çok bereketli. Bu bereketin katma değeriyle ülke ekonomisine çok önemli katkılar sağlayacak. Bizim çiftçi olarak bilimi artık kullanmamız gerekiyor. Bu ürünleri daha rantabıl nasıl kullanabilirize bakmamız gerekiyor. Kalitesi yüksek, ürün yetiştiriciliği anlamında desteklenmeli. Tarım bilimle şekillenmiyorsa bilgiye de hakaret etmiş oluruz. Onun için hocalarımızı tarlaya, alana, hasata, bahçeye davet ediyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık