Ana Sayfa Urfa Haberleri Türkiye Cumhuriyetinde herkes inancını, ırkını yaşayacak

Türkiye Cumhuriyetinde herkes inancını, ırkını yaşayacak

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Cumhuriyeti şemsiyesi altında herkesin inancını, ırkını, dinini, dilini özgürce yaşayacağını her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2011 Pazartesi 13:21
Türkiye Cumhuriyetinde herkes inancını, ırkını yaşayacak
Alevi kökenli insanların çoğunlukta yaşadığı Şanlıurfa’nın kısas beldesinde vatandaşlara hitab eden Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Cumhuriyeti şemsiyesi altında herkesin inancını, ırkını, dinini, dilini özgürce yaşayacağını her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.

     Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfa'daki seçim çalışmaları kapsamında Alevi vatandaşların çoğunlukla ikamet ettiği Kısas beldesini ziyaret ederek, AK Parti belde teşkilatı binasının açılışına katıldı.

     Bakan Çelik, açılışta yaptığı konuşmasında, 12 Haziran seçimlerinin Anayasayı değiştirmek için çok önemli olduğunu ve yüklü bir çoğunluğa ihtiyaçları olduğunu belirterek, “335 Milletvekilimiz vardı ve Anayasa referanduma sunuldu. Yani sizlere sunduk. 367 olsaydı bu kadar tartışmalara gerek yoktu. 335 Milletvekili bir yumruk olduk, Anayasa değişikliğini muhalefete CHP'ye, MHP'ye, BDP'ye rağmen meclisten geçirdik. Onlar yani muhalefet partileri, meydanlara gelince özgürlükçü, TBMM'ye gelince özgürlük diye akıllarına bir şey gelmiyor” dedi.

     Daha sonra partisine ait Seçim Bürosunun açılışını yapan Bakan Çelik, Alevi Çalıştayına değindi.

     AK Partinin iktidarda olduğu ilk döneminde demokrasi mücadelesi verdiğini, Kopenhag kriterleri çerçevesinde çok önemli düzenlemeler yaptıklarını belirten Devlet Bakanı Çelik, AK Partinin ikinci dönemindeyse ülkedeki kronik sorunların çözümü için yeni bir dönem başlattıklarını söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü;

     “Nedir kronik sorunlar? Kürt kardeşlerimizin talepleri var, olabilir mi? Olabilir. Bu taleplerle ilgili oturduk çalışmaya başladık. Nedir vatandaşlarımızın talepleri, neler yapabiliriz diye. Bu memlekette Alevi kardeşlerimiz var mı? Var. Bu kardeşlerimizin talepleri nedir, biz neler yapabiliriz. Bu noktayı da aştık. Yetmedi, dezavantajlı guruplarımız var, kadınlarımız var, kadınların ciddi problemleri var. Onunla ilgili ciddi bir dosya açtık, çalışmaya başladık. Roman kardeşlerimiz var, onların dosyasını açtık, niçin? Biz, Alevisi ile Sünnisi ile Kürdü ile Türkü ile Arabı ile Yezidisi ile bütün kesimleriyle kardeşiz de onun için yaptık. Türkiye'yi yönetsinler diye işbaşına getirilen iktidar, ayrım yapabilir mi? Bizzat ben 2 yıl Alevi kardeşlerimle bir araya geldim. 2 gün önce Diyanet İşleri Başkanımız Alevi Derneğini ziyaret etti, oturdu. Niye? Kardeşiz, kardeş. Böyle bir şey var mı? Var. Böyle memlekette ayrım olur mu? Husumet olur mu? Birileri yanlış tohumlar ekiyor, düşman tohumlar ekiyor, biz de bunu görmemezlikten geleceğiz. Yok öyle yağma arkadaş. Herkes inandığı gibi yaşayacak, herkes hangi etnisiteden, hangi ırktan geliyorsa anasından doğduğu hakları aynen yaşayacak, ama bir şartımız var. Nedir bu? Türkiye Cumhuriyeti şemsiyesi altında herkes inancını, ırkını, dinini, dilini özgürce yaşayacak bunu söylüyoruz biz. Yoksa ayrışmayı en çok dışardaki güçler istiyor. Ah bir çatışsalar, Aleviler ile Sünniler bir çatışsalar, ah bir Türk-Kürt kavgası, bir çatışsalar, kan dökülse Türkiye kalkınmasa, güçlenmese... 3 bin Dolar fert başına milli gelirimizi 10 bin dolara çıkardık. İnşallah 10 yıl içerisinde 25 bin dolara çıkaracağız, vatandaş zengin olunca, bu kavgalar çok geride kalacak. Onun için kalkınmamızı istemeyenler, güçlenmemizi istemeyenler düşmanlık ekiyorlar, buna Türkiye fırsat vermeyecek.”

     Sivas'taki Madımak Otelini kamulaştırarak Barış ve Kardeşlik Merkezi yaptıklarını belirten Bakan Çelik, 17 yıl sonra devletin Bakanı olarak gittiği Madımak otelinin önünde “Buradaki acı 70 milyonun acısıdır” dediklerini hatırlatarak, Erzincan Başbağlar'da yaşanan olaylar için de aynı şekilde, “Buradaki acı da ortak acımızdır” dediklerini söyledi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarına Alevi bilgileri

     Okullarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarının içeriğinde de değişiklik yaptıklarını belirten Bakan Çelik, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Alevilik ile ilgili yeteri kadar bilgi yok, 'bunu Alevi kardeşlerimiz yazsınlar ve bu kitaplara koyun' dediler. Oturdu, 13 Alevi eğitimcisi çalıştılar, sonunda kitaba getirdik, yerleştirdik. Önümüzdeki yıl yani 2011-2012 öğretim yılında kitaplarda Alevi ve Sünni çocuklarımızın hem Sünni mezhebini hem de Aleviliği öğrenecekleri şekilde işin uzmanlarının yazdığı kitapları basıma verdik çıkıyor. Bir iktidar düşünün AK Parti iktidarı sorunları çözen iktidar. Kavga değil kardeşliği öne çıkaran bir iktidar, Cem Evlerinin statüsüyle ilgili şimdi çalışmalarımızı sürdürüyoruz inşallah. Seçimden sonra da hukuki bir çıkış yolunu birlikte bulacağız. Ve böylece Türkiye'de artık Alevi-Sünni ayrımı yok, herkes düşündüğü gibi, inandığı gibi özgürce yaşayacak. Bunu açıkça ifade ediyorum” diye konuştu.

     Buradaki Seçim Bürosunun açılışının ardından Bakan Çelik, Korucuk köyüne geçerek, köylülerle bir süre sohbet etti.

     Burada yöresel kıyafet giydirilen Bakan Çelik'e üzerinde fotoğrafı bulunan bakır tepsi hediye edildi.

     Bakan Çelik ve beraberindekiler, daha sonra Konuklu beldesine giderek, onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık