Ana Sayfa Dünya ‘TÜRKİYE IŞİD İÇİN ANA TRANSİT YOL’

‘TÜRKİYE IŞİD İÇİN ANA TRANSİT YOL’

ABD her sene güncellediği 2014 terörizm ülkeler raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye IŞİD için ana transit yol işlevi görüyor.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2015 Pazar 06:39
‘TÜRKİYE IŞİD İÇİN ANA TRANSİT YOL’

ABD’nin 2014 Terörizm Ülkeler Raporu’nda Suriye’deki çatışmalar nedeniyle sınırın hemen ötesindeki IŞİD, El-Nusra ve El-Kaide gibi terörist gruplara karşı endişesini bildirmesine rağmen, Türkiye’nin bu terörist gruplara katılmak isteyenler için bir kaynak ve transit ülke konumunda olduğu belirtildi.

TÜRKİYE ANA TRANSİT YOL

Türk hükümetinin, Türkiye’den Suriye ve Irak’a bu yolla geçmek isteyenleri tespit için güncellenen bir “yasaklı listesi” ve risk analiz birimlerinin oluşturulduğu, havaalanlarındaki ve sınır geçişlerinde bu kişileri tespit için diğer ülkelerle ortak çalışmalarının olduğu belirtildi. Türkiye’nin IŞİD ile Mücadele Küresel Komisyonunun bir parçası olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede, Türkiye’nin Libya gibi IŞİD’e gönüllü sağlayan ülkelere vize zorunluluğu getirmemesi konusunda değinildi. Raporda : “Türkiye sınırındaki zorluklar, Türkiye’nin Libya gibi yabancı terörist savaşçı kaynağı belli başlı ülkelere vize zorunluluğu uygulamadaki başarısızlığı nedeniyle kötüleşmeye devam ediyor” denildi.

TÜRKİYE ANA TRANSİT YOL

Ayrıca Türkiye’nin konumu ve Suriye ve Irak gibi ülkelere olan yakınlığı, sınırın uzunluğu ve kontrolünün güçlüğü nedeniyle, Türkiye’nin bu terörist gruplara katılmak isteyenler için ana transit yolu olarak kaldığı vurgulandı. PKK, ABD’nin raporunda terör örgütü listesinde yer aldı. PKK’nin Suriye kolu PYD, terör örgütleri listesinde yer almadı. Türkiye’nin ise PYD’yi terör örgütü olarak gördüğü belirtildi. Ayrıca DHKP/C konusunda da Türkiye’nin diğer ülkelerle uyumlu bir biçimde çalıştığı ifade edildi.

YORUMLAR
  • yorum2015-06-22 18:23:58vatandaş

    dünyada senden daha vahşi terörist çıkarcı bi ülke daha varmı sorarım amerika sen ve israil ingiltere rustya dünya dengesini bozan ülkelersiniz ....

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık