Ana Sayfa Urfa Haberleri Türkiye Kuş Konferansı Birecik ve Halfeti'de Yapıldı

Türkiye Kuş Konferansı Birecik ve Halfeti'de Yapıldı

15.Türkiye Kuş Konferansı, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi ile Cittaslow ünvanlı Halfeti'de gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2013 Pazar 08:57
Türkiye Kuş Konferansı Birecik ve Halfeti'de Yapıldı

15. Türkiye Kuş Konferansı, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi ile Cittaslow ünvanlıHalfeti'de gerçekleşti. Türkiye'nin çeşitli memleketlerinden gelen Kuş gözlemcileri 3 gün boyunca incelemelerde bulundu.

Ana teması "Kuş Gözlemciliğinin Dünü, Bugünü ve Yarını" olan konferansta kuş gözlemciliğinin dünden bugüne gelişimini, günümüzde kuş gözlemciliği ve kuş koruma alanında yapılan çalışmalar ve kuş gözlemciliğinin geleceği tümTürkiye'den kuş gözlemcilerin katılımı ile ele alındı. Urfa'nın iki özel türü kelaynak ve çöl varanının korunması için yerel halkın desteğiyle yapılan çalışmaları yerinde incelendi.

Kuş gözlemcilerinin 3. gününde Birecik Belediye Başkanlığı tarafından toplamda 90 kişiye yemek ikram edildi. Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı yaptığı açıklamada "İlçemiz turizm bakımından doğa harikası bir yerdir. Bunun yanında ilçemizde Kelaynak kuşları ve Çizgili ishak kuşu gibi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlara ev sahipliği yapmakta, bizler bu tür hayvanların yaşamanın devam etmesi elimizden geleni yapıyoruz. Bugün ülkemizin birçok şehrinden ilçemize teşrif eden Kuş gözlemcilerini Doğa Derneği üyelerine ayrıca teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Birecik Doğa Derneği Başkanı Turan Çetin yaptığı açıklamada "Burada bulunmamızın amacı Türkiye'de her yıl düzenlenen ve bu yıl 15.nci Kuş konferansını bu bölgede yapmaktı. Yaklaşık 90 kişi misafirimiz oldu. Türkiye'nin birçok farklı bölgesinden hocalarımız, biyologlar, öğrenci arkadaşlarımız var. Farklı mesleklerden insanlar geldi. 3 gün boyunca Halfeti ve Birecik ilçelerimizde 15. Kuş Konferansı'nı gerçekleştirdik. Kelaynak kuşları, bölgemizdeki çizgili ishak kuşu,Halfeti'nin doğal ve kültürel yerlerini gezip bölgemizin tanıtımı sağladık." şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık