Ana Sayfa Urfa Haberleri Türkiye Kuş Konferansı Urfa'da Yapıldı

Türkiye Kuş Konferansı Urfa'da Yapıldı

15. Türkiye Kuş Konferansı Halfeti Kaymakamlığı, Halfeti Belediyesi, Birecik Kaymakamlığı ve Birecik Belediyesi ev sahipliği ile gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2013 Cuma 04:18
Türkiye Kuş Konferansı Urfa'da Yapıldı

Bu yıl 15.si düzenlenen konferans 11-13 Ekim tarihleri arasında kelaynakların memleketi Şanlıurfa'nın, geçtiğimiz aylarda "cittaslow (yavaş şehir)" ünvanını alan ilçesi Halfeti ve medeniyetlerin beşiği Birecik ilçesinde Doğa Derneği, Doğa Kültür ve Yaşam Derneği, Halfeti Kaymakamlığı, Halfeti Belediyesi, BirecikKaymakamlığı ve Birecik Belediyesi ev sahipliği ile gerçekleşti.
Ana teması "Kuş Gözlemciliğinin Dünü, Bugünü ve Yarını" olan konferansta, kuş gözlemciliğinin dünden bugüne gelişimi, günümüzde kuş gözlemciliği ve kuş koruma alanında yapılan çalışmalar ve kuş gözlemciliğinin geleceği tüm Türkiye ve Yurt dışından gelen yüz kuş gözlemci ve doğaseverin katılımı ile ele alındı.

Üç gün boyunca süren konferansta sunumların yanı sıra sohbete ve tartışmalar gerçekleşti. Konferansın ikinci ve üçüncü günü yapılan gezilerle ile katılımcılar bölgenin doğasını ve tarihini yakından tanıdı, çöl kuşlarını gözleyerek yeni kertikler gözlemlendi. Urfa'nın iki özel türü kelaynak ve çöl varanının korunması için yerel halkın desteğiyle yapılan çalışmaları yerinde görüldü. Çizgili ishak kuşu (otus brucei) gibi nadir bir baykuş türü ve Urfa Ceylanları tüm katılımcılar tarafından doğal alanlarında gözlemlendi.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık