Ana Sayfa Türkiye TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KRİZDE

TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KRİZDE

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin 61 sayfalık Türkiye raporunda, "Türkiye'de basın özgürlüğü krizde" saptamasını yapılıyor ve "hükümet, basına karşı yakın tarihin dünya çapında en büyük saldırısını yürütüyor " deniliyor.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2012 Pazartesi 10:17
TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KRİZDE

Gazetecileri Koruma Komitesi (CJP), 1981'de kurulan, 27 yıldır dünyanın pekçok ülkesinde basın özgürlüğünü mercek altına alan bir örgüt. CJP, 61 sayfalık türkiye raporunda "ülke gazetecilerin hapsedildiği ve muhalefetin suç sayıldığı karanlık günlerden geçiyor" dedi.

Raporda yasaların gazetecilik faaliyetlerinin yasadışı hareketler ve darbe planı iddialarıyla bağlantılandırılması için fazlasıyla geniş bir zemin sağladığına dikkat çekildi.Gazetecileri sindirme işlevi gören yasaların, otosansüre yol açtığı savunuldu.
2011-2012 yılları arasında Türkiye'ye yapılan 3 ziyaret sonucu hazırlanan raporda, Ankara'nın, sözkonusu kişilerin gazetecilik dışı faaliyetleri sebebiyle hapiste oldukları açıklaması da ele alındı.Temmuz ayında kabul edilen yargı reformu paketi eleştirildi.

Raporda basın özgürlüğü sorununun Avrupa Birliği yetkililerinde endişe yarattığı, Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkileri tehdit ettiği savunuldu.

Raporda, dünyada tutuklu gazeteci sayılarını gösteren ve Türkiye'nin hapisteki 61 gazeteciyle İran, Çin, Küba ve Eritre'yi geride bıraktığı bir haritaya da yer veriliyor.

"Türkiye tutuklu gazetecilerle ilgili kendi rekorunu kıran ve basın özgürlüğünü kısıtlamada kendi kendine rakip olan tek ülke" deniliyor.

CNNTürk

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star