Ana Sayfa Güncel Türkiye’de Bir İlk Şanlıurfa’da Gerçekleşti

Türkiye’de Bir İlk Şanlıurfa’da Gerçekleşti

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Ak Parti Milletvekilleri Şanlıurfa STK’lar Platformu tarafından düzenlenen Mısır’a destek namazına katıldılar.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2013 Cuma 08:35
Türkiye’de Bir İlk Şanlıurfa’da Gerçekleşti

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Ak Parti Milletvekilleri Abdülkerim Gök, Halil Özcan ve Mehmet Akyürek eski vilayet meydanında 66 Sivil Toplum Kuruluşunun birleşimi olan Şanlıurfa STK’lar Platformu tarafından düzenlenen Mısır’a destek namazına katıldılar.


Şanlıurfa’da İnsani Yardım Platformunun desteklediği “Seccade, Sefertası-Adeviyye Müdafaası ve Ümmetin Birliği programı ve iradesi gasp edilen Mısır’lı Müslümanlar için teravih namazı ve sahura kadar miting düzenlendi. Eski vilayet meydanında akşam namazının hemen ardından düzenlenen programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Ak Parti Milletvekilleri Abdülkerim Gök, Halil Özcan, Mehmet Akyürek, yüzlerce vatandaş katıldı. Program ilk olarak teravih namazıyla başladı. Eski vilayet meydanında kılınan teravih namazına Bakan Çelik, Milletvekilleri Gök, Özcan ve Akyürek’in yanı sıra yüzlerce Şanlıurfalı katıldı. Bayanlarında arkada saf tuttuğu namazın ardından Kuran-i Kerim ve çeşitli dualar okundu. Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Fevzi Çelik; “Bu akşam burada toplanmamızın sebebi son dönemlerde bilindiği üzere Mısır’da bir darbe oldu. Seçimle göreve gelen Muhammed Mursi bir darbe ile uzaklaştırıldı. Bütün dünya bu darbeye sessiz kaldı. Türkiye’de iki üç ağacın kesilmesine kıyamet kopartanlar yaklaşık 200 kişinin ölmesine tepki göstermeyip sessiz kaldılar. Sanki hiç bir şey olmamış gibi bir çatışma ortamında olmuş gibi gösterdiler. Bizde burada Adeviyye meydanında toplanana insanların yanlarında olduklarımızı onlara destek verdiklerimizi onlarla birlikte hareket ettiğimizi belirtmek için burada toplanmış bulunuyoruz.” Dedi. Sözlerini sürdüren Çelik; “Müslüman kardeşlerimizin yalnız olmadıklarını bu nedenle burada toplanıp onlarla birlikte hareket ettiğimizi gösteriyoruz. Şuan Türkiye’nin 81 ilinde Adeviyye meydanına destek mitingi gerçekleştiriliyor. Şuan Türkiye’nin 81 ilinde 81 Adeviyye Meydanı oluşturuldu. Burada da Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde birçok derneğinde desteğiyle bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Katılanlardan Allah razı olsun, Sayın Bakanımız Faruk Çelik, Sayın Valimiz Celalettin Güvenç ve Milletvekillerimiz katıldı. Hepsine çok teşekkür ediyoruz, Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.


Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Arap Devletler Birliğinden Sorumlu Halil Özcan ise; “Şuan Şanlıurfalı hemşerilerimizle birlikte Mısır’daki kardeşlerimize destek vermek için buradayız. Bu girişimi gerçekleştirilen Sivil Toplum Örgütlerine teşekkür ediyoruz. Bu başta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v.)’in bir hadisini imtisal etmek gerekirse; “Bütün Müslümanlar tek vücuttur, bir kişi acı çekerse herkes çeker.” Hadisinden yola çıkarak oradaki acıyı burada ve kalbimizde hissetmek için buradayız. Mısır’da ikinci ayına giren bu olayları hepimiz ibretle izliyoruz. Batının küfrün tek millet olduğunu müşade ettik. Birde daha acısı da maalesef bu tek küfrün yanında Müslüman ülkelerde yer almıştır. Hatta ABD’nin ve batının Doğu’ya ve Ortadoğu’ya demokrasi getireceğim bahanesiyle gelip işgal ettiği bütün ülkelerde baktık ki sonuçta kan var, savaş var, kardeş kardeşi öldürmek var. Mezhepsel olsun etnik olsun, Mısır’daki de koltuk veya azınlığın tahakküme hükmetmesidir. Afganistan’da gördük, Irak’ta gördük, şuanda Suriye’de gördük ve en son olarak Mısır’da gördük. Bunlar Arap baharıyla başladı. Arap baharında bütün Müslümanlar başta umutlandı şuanda maalesef bu duruma düşmesi bütün Müslümanların umudunu kırmış durumda ama inşallah bütün Müslümanlar kendi dinimizin ve kendimizden başka dostumuzun olmadığını kendi kendimize kalkacağımızı bir defa öğrenmemiz lazım. Ben geçen hafta dışarıdaydım orada baktım ki bütün Müslümanların umudu Türkiye olmuş, sağolsun Sayın Başbakanımız dik duruşu samimiyeti İslam âlemine bakışı ve nerede sorun varsa insanlık adına İslam adına problemli bir mazlum varsa orada olması Türkiye halkıyla beraber, Allah’a çok şükür şuanda bütün Müslümanlar Türkiye’yi beklemektedir. Bizde samimi olarak nerede sorun varsa elimizden geldiği kadar yardımcı olmamız ve el atmamız lazım. Ben Şanlıurfalı hemşerimize teşekkür ediyorum. Ben bunun yanında yine Peygamber Efendimiz (S.a.v.)’in yine bir hadisine dayanarak; “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” hadisinden yola çıkarak Suriye’deki bütün muhtaçlara ve mazlumlara yardım eden Şanlıurfa İnsanı Yardım Platformu var. Allah razı olsun hem gerek Suriye için gerek Türkiye’de bulunan çadır kent dışında dışarıda kalan Suriyelilerin her konularıyla, sağlığı, eğitimi ve ihtiyaçlarıyla ilgili yanlarında durmuştur. Allah’a çok şükür buda bizi umutlandırıyoruz. İbrahim (A.S.)’ın memleketine bu yakışır. Ben tekrar bu vesileyse bütün hemşerilerimize Türk milletine teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık