Ana Sayfa Urfa Haberleri TÜRKİYE'DE İLK,URFA'DA İSOT'UN ZEYTİNYAĞI ÜRETİLDİ

TÜRKİYE'DE İLK,URFA'DA İSOT'UN ZEYTİNYAĞI ÜRETİLDİ

Dünyaya adını özellikle gıda da ve damak zevkiyle duyuran ve acı isot’u ile yapılan çiğ köftenin ham maddesi isot’un zeytinyağı üretildi. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bünyesinde Organik Zeytin İşleme Tesisinde İsot’lu Zeytinyağı Üretimine başlandı.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2014 Çarşamba 06:29
TÜRKİYE'DE İLK,URFA'DA İSOT'UN ZEYTİNYAĞI ÜRETİLDİ

Üniversitenin Osmanbey Yerleşkesinde yapımı tamamlanan zeytin işleme tesisinde isot’lu zeytinyağının yanı sıra biberiyeli, limonlu, naneli zeytinyağıda üretildi.

Türkiye’de ilk kez bir üniversitenin faaliyete geçirdiği zeytin işleme tesisi ilezeytinin anavatanı olan GAP bölgesi illerinden biri ve en eski üniversite olarak tarihte yer alan Harran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi bünyesinde yapılan bu projeyle yeni ufuklar açarak kaliteli zeytinyağı üretimi yapmayı hedefliyor.

Tesisi yerinde gezerek bilgiler alan Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, Harran Üniversitesinin ilklerin üniversitesi olduğunu ifade ederek, “Üniversitemiz kendi imkânlarıyla bu tesisi kurdu. Parasını kendi öz kaynaklarımızla karşıladık, tesis tamamen kendi akademisyenlerimizin eseridir. Bundan böyle tesisimizde isot’lu, limonlu, biberiyeli, nane aromalı zeytinyağıda üretilecek, bunun ilimizde ve bölgemizde karşılık bulmasını bekliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” Dedi.

Yrd. Doç.Dr. Ebru Sakar’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alan Rektör Mutlu üretilen yağların tatlarını kontrol etti.

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık