Ana Sayfa Teknoloji Türkiye'de İnternete Devlet Filitresi Geliyor

Türkiye'de İnternete Devlet Filitresi Geliyor

BTK(bilgi teknolojileri kurumu) tarafından hazırlanan İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar 22 Ağustos tarihinde yürürlüğe giriyor yeni düzenlemelerde erişim yasakları göze çarpıyor.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2011 Çarşamba 03:25
Türkiye'de İnternete Devlet Filitresi Geliyor
22 Ağustos'ta devreye girecek sistemde internete devlet daha doğrusu "BTK" tarafından belirlenen 4 filtre tipinden birini seçerek girebileceğiz. Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. Ayrıca internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutuluyor, aksi halde onlara da ağır para cezaları öngörülüyor.

 

5809 sayılı Kanunun 4'üncü 6'ncı ve 50'inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin 10'uncu maddesi hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı" 22 Şubat 2011 tarihinde 2011/DK-10/91 no' lu karar ile onaylanarak, ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar’ ın 22 Ağustos 2011'de yürürlüğe girmesine karar verildi.

 

Düzenlemeye göre 4 tip filtre yer alacak. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket. Her internet abonesi bunlardan birini seçmek zorunda kalacak. Bu filtre tipini internet kafelerde uygulanan "Websense" filtresine benzetebiliriz. Yani sadece internet kafenin belirleyebildiği sitelere girebileceksiniz. Bu tür filtre sistemleriyle içeriğinde sorun olmasa bile birçok sitenin filtreye takıldığı kullanıcılar tarafından biliniyor.

 

Git gide uçsuz bucaksız bir dünya olma yolunda ilerleyen interneti ‘güvenli internet’ sloganının arkasına sığınarak "terbiye edilmiş internet’e dönüştürecek bu uygulamanın dünyada sınırlı sayıda örneği var. Bu örneklerde Çin, Küba, İran gibi internetin sıkı bir sansür altında tutulduğu ülkelerle sınırlı. Bu uygulamanın benzer örnekleri ancak Çin Halk Cumhuriyeti, Küba, İran, Tayland gibi yurttaşlarının siberuzama erişimini sınırlandıran ve engelleyen ülkelerde bulunmakta.

 

 

 

(GAPHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık