Ana Sayfa Dünya TÜRKLERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN KARİKATÜR

TÜRKLERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN KARİKATÜR

Fransa’daki bir ortaokulda öğrencilere gösterilen bir karikatür tepkilere neden oldu.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2012 Perşembe 14:15
TÜRKLERİ ÇİLEDEN ÇIKARAN KARİKATÜR
Fransa’daki bir ortaokulda Avrupa Birliği konusunun işlendiği sırada ders dokümanı olarak öğrencilere gösterilen bir karikatür tepkilere neden oldu.

Fransa’nın Franche Comte bölgesindeki Montbeliard kentinde bulunan College Anatole France Ortaokulu’nda “Türkiye’nin soykırımcı olduğunu” iddia eden karikatürün, coğrafya ve tarih dersinde öğrencilere gösterilmesi tartışma yarattı. Öğrencilere, “Bu karikatürden ne anlıyorsunuz ve karikatüre göre Türkiye neden AB üye olamaz?” sorusu soruldu.

Karikatürde bıyıklı bir erkek, sırtında Türkiye yazılı, içi insan kafası iskeleti dolu ay yıldızlı bir çuvalın altında ezilmiş vaziyette gösteriliyor. Kemiklerin olduğu alana “Ermeni soykırımı” yazısı yazılmış ve dağın zirvesinde AB bayrağına tırmanan diğer adayların arkasında kalan bıyıklı adamın sözde soykırım yükü altında ezilmişliği gösteriliyor. Yine karikatürdeFransa’ya sembolize eden bir adam, çuvaldaki bir kurukafayı elinde tutarken gösteriliyor.

Derste öğretmenlerin verdikleri karikatür ile şoke olan Türk öğrenciler Muhammed Ali Erki (17) veİsmail Erdal (14) karikatüre tepki gösterip durumu ailelerine bildirdi.

ÖĞRENCİLERDEN TOKAT GİBİ CEVAP
Muhammed Ali Erki, öğretmenine “Biz soykırım yapmadık, yapmadığımız halde bizi suçluyorsunuz. Peki siz Cezayirliler hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusunu sorduğunu, öğretmenin ise kendisine “Çok haklısın bu karikatür benim fikrim değil, müfredat gereği bu dersi vermek zorundayım” dediğini söyledi.

İsmail Erdal ise, “Fransızlar Türkiye’yi AB’de görmek istemiyor” dedi.

Bir öğrenci de, “Bu karikatürle psikolojimiz bozuldu derslere konsantre olamadık. Bizi en çok Mağrip kökenli öğrencilerin Türkiye ve Türkler hakkında dalga geçmesi çok üzdü” diye konuştu.

BAKANLIĞA ŞİKAYET EDİLECEK
Karikatürü eleştiren baba Ali Erki durumu göçmenlere eşit haklar verilmesini savunan, ırkçılık veİslamofobi'ye karşı çalışmalarıyla tanınan COJEP İnternational Derneği’ne şikayet etti. Montbeliard COJEP Başkanı Eşref Bülent, Genel Başkan Ali Gedikoğlu, yardımcısı Tuncer Çakmak, koordinatörler Ömer Şentürk ve Hidayet Semerci çirkin karikatürün müfredattan çıkarılması için gerekli yerlere başvuracaklarını bildirdi. İlk etapta okul yönetimi ve Fransa Eğitim Bakanlığına şikayet dilekçesiyle karikatürden duyulan rahatsızlık ifade edilecek.

“Sinsi karikatürün çok yönlü mesaj verdiğine” dikkat çeken bir COJEP yetkilisi, “Karikatürde küfeye kuru kafa dolduran Fransa da suç ortağı gösteriliyor. Bu duruma sessiz kalınmaz. Öğrencilerimiz cesaretli davranıp durumu ailelerine bildirdi. Biz de bu duruma müdahale edeceğiz ve bu karikatürü müfredattan çıkarmak için çalışacağız” dedi.


DHA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık