Ana Sayfa Urfa Haberleri TUSKON Başkanı Meral: Çamaşır Suyunu Bile Maalesef İthal Ediyoruz

TUSKON Başkanı Meral: Çamaşır Suyunu Bile Maalesef İthal Ediyoruz

TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), 11'inci Başkanlar Kurulu Toplantısı'nı Şanlıurfa'da düzenledi.

Giriş Tarihi: 21 Eylül 2013 Cumartesi 15:27
TUSKON Başkanı Meral: Çamaşır Suyunu Bile Maalesef İthal Ediyoruz

Toplantıda Türkiye'nin üretmeden ayakta kalamayacağını belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "Bu sadece Türkiye için değil, dünya için geçerli. Üzülerek söylüyorum, çamaşır suyumuzu bile ithal ediyoruz. Türkiye'nin üretmekten başka çaresi yok. Kendi ürünümüze güvenmemiz lazım" dedi.

TUSKON üyesi 300 işadamı, Şanlıurfa Girişimci İşadamları Derneği'nin (ŞUGİAD) ev sahipliğinde 11'inci Başkanlar Kurulu Toplantısı için Şanlıurfa'da biraraya geldi. Özel Çağlayan Okulları'nın Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve 300 işadamı katıldı. Toplantıda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "Merkez Bankası'nın tedavi yöntemleri geçici olur, zihniyetimiz değişmelidir. En hızlı büyüyen ekonomiyiz ama en kırılganı da biziz. Bunun tek nedeni var, dış ticaret açığı. Bunu değiştirmek için sadece Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalar yeterli olmaz. Şuurumuzu değiştirmemiz gerekiyor. Bunu yapabiliriz" dedi.

'RÜZGAR DURSA BİLE BİZ KÜREKLERE ASILACAĞIZ'

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, ümitsizliğe kapılmadan, Suriye'nin yerini alabilecek yeni pazarlar oluşturulmasının gerektiğini söyledi. Meral, "Bu sadece Türkiye için değil, dünya için geçerli. Üzülerek söylüyorum, çamaşır suyumuzu bile ithal ediyoruz. Türkiye'nin üretmekten başka çaresi yok. Kendi ürünümüze güvenmemiz lazım. Rüzgar dursa bile, bizler durmak yok küreklere asılacağız. Yeni pazarlar bakacağız. Yurt dışındaki fuarlara katılacağız. Gitmediğimiz yerlere gideceğiz ve alternatif pazarlar oluşturacağız. Dünya pazarı çok büyük. Her yerde alıcılar var. Her yerde ithalatçılar var. Bunlar yeni üreticiler arıyorlar. Yeni markalar arıyorlar. Dolayısıyla biz ümitsizliğe kapılmadan, Suriye'nin yerini alabilecek pazarlar oluşturmamız lazım. Bunu yapabiliriz. Biz Suriye'nin telafi edilebileceğine inanıyoruz. Ama arzumuz ve dileğimiz bir an önce kardeş kavgasının sona ermesi ve tekrar Suriye'nin eski güzel, huzurlu günlere dönmesi" diye konuştu.

'AVRUPA'YI İHMAL EDEMEYİZ'

Avrupa'da yaşanan krizin ardından burada bir toparlanmaya gidildiğinin ifade eden TUSKON Başkanı Rızanur Meral, şunları söyledi:

"Öncelikle bizim Avrupa'yı hiçbir şekilde ihmal etme küçük görme küçümseme lüksümüz yok. Bu kadar önemli bir komşuyu, bu kadar zengin bir komşuyu bizim ihmal etmememiz lazım. Burayla ilişkilerimizi hem seviyeli hem sıcak tutmamız lazım. Oradaki fırsatlardan istifade etmemiz lazım. Bugün Afrika'nın dünya ticaretindeki toplam payı yüzde 3, Avrupa'nın 4'te 1'i. Yani bu aradaki farkı görebiliyorsunuz. Dolayısıyla hemen başımızdaki Avrupa'daki yüksek fiyatlı yüksek kalite standardındaki ürünler alıcı buluyor ve bunlardan para kazanıyorlar. Dolayısıyla bizim hiçbir yer bizce Avrupa'nın alternatif olarak görülmemeli. Tamamlayıcısı ama Avrupa Avrupa'dır."

Dünya ticaret hacmi sürekli büyüdüğünü belirten Başkan Meral, "Ticaretin yapıldığı coğrafyalar değişiyor. Yeni coğrafyaları iyi keşfetmek lazım. Oralara mal satmak lazım. Onun için de çok fazla yurtdışı heyetlere katılmaları lazım. Heyetlerle görüşmeleri lazım. Fuarlara özellikle katılmaları lazım ki kendi ürünlerini tanıtabilsinler. Böylece Türkiye'deki mükemmel ekonomideki iniş çıkışlardan da bölgemizdeki iniş çıkışlardan da küresel dalgalanmalardan en az etkilenecekler diye düşünüyorum" dedi. Konuşmaların ardından 2 gün sürecek toplantı, basına kapalı olarak gerçekleşti.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık