Ana Sayfa Urfa Haberleri TUZLAŞMA SONA ERDİ,YÜZDE 25 SU TASARRUFU SAĞLANDI

TUZLAŞMA SONA ERDİ,YÜZDE 25 SU TASARRUFU SAĞLANDI

Harran üniversitesinin geliştirdiği sulama projesiyle, ovada tuzlaşma sona ererken, yüzde 30 ürün artışı, yüzde 25 su tasarrufu sağlandı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2014 Salı 07:45
TUZLAŞMA SONA ERDİ,YÜZDE 25 SU TASARRUFU SAĞLANDI

Japon İnsanlık ve Doğa İçin Araştırma Enstitüsü (RIHN) ile Harran, Adıyaman ve Çukurova Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen bir proje ile toprağın gereksinme duyduğu su oranı ölçülüp alınan verilere dayalı, gece sulamasıuygulaması yapılmakta.

Şanlıurfa'da pilot pamuk tarlalarında uygulanan "Gece Sulaması" projesi sayesinde pamuk üretiminde yüzde 30 artış ve kullanılan suda yüzde 25 tasarruf edilmektedir.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ve beraberindeki akademisyenler, projenin uygulandığıpilot tarlalarda incelemelerde bulundu.

Rektör Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin sudan tasarruf sağladığını buna bağlı olarak erozyonu önlediğini ifade ederek, projenin etkilerinin daha net görülebilmesi için taşlık ve toprağı verimsiz tarlaların seçildiğini aktardı.

Proje sayesinde az sulanan araziden daha fazla verim elde edildiğini vurgulayan Mutlu, "Bir karıştan fazla toprak olmayan yerde gece sulamasıyla 5 bin dekarlık bir alanda çiftçilerimiz daha az su kullanarak  daha fazla ürün aldılar. Örneğin bu arazide 300 kilo alınan yerde 635 kilo ürün almışlar. Hem suyun az kullanımı hem de verim adına önemli proje, emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Aydemir de projenin bir ilk olmasına rağmen oldukça başarılı tamamlandığını söyledi.

Projenin en iyi tarafının çiftçiyle beraber çalışmak olduğunu anlatan Aydemir, amaçlarının çiftçilerin refah seviyesini, ürünlerin ise verimliliğini artırmak olduğunu kaydetti.

Aydemir, projenin tüm üniversitelere örnek olması gerektiğine değinerek, "Çiftçilerimiz bizim söylediklerimizi harfiyen yerine getirirlerse bunun olumlu sonucu ortaya çıkıyor. Bu tarla normalde 5'nci 6'ncı sınıf bir arazi olasına rağmen sadece su uygulamasının kısıtlı veya kontrollü bir şekilde ve gece verilmesi sağlandı. Uygulama ile yüzde 30 daha fazla verim aldık" diye konuştu.

Çiftçilerden Abdussamet Turan ise iki tarlasını proje dâhilinde suladığını ve ürün veriminin arttığını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık