Ana Sayfa Urfa Haberleri UCUZ KONUT YOLU ARSA TEMİNİNDEN GEÇİYOR

UCUZ KONUT YOLU ARSA TEMİNİNDEN GEÇİYOR

Ucuz konut yolunun arsa temininden geçtiğini, arsa üretiminden geçtiğinin bilinci içerisindeyiz.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2015 Cuma 08:00
UCUZ KONUT YOLU ARSA TEMİNİNDEN GEÇİYOR

"Tarım arazileri ve Dağ eteği bölgesindeki imar ne durumda" sorusuyla ilgili konuşan Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, "Şimdi bir defa tarım bizim içinde öncelikli sırada. Tarımda biz, arazilerimizin, tarlalarımızın büyümesi mümkün değil. Bu büyümeyi biz birim alandan, yani bir dönümden alınan mahsulü arttırarak sağlayabiliriz. Bunu yaparken de, biz bununla ilgili halkımıza önderlik etme görevi Tarım Bakanlığımızın ve Tarım Bakanlığımıza bağlı kuruluşların. Bizde belediye olarak mesuliyet içerisinde olduğumuzu hissederek, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü kurduk. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, o alanda, tarımda rehberlik ve önderlik edecek çalışmalar yapacak. Vatandaşın birim alandan daha fazla mahsul alması ve mahsulünü daha iyi değerlendirmesi hususunda çalışmalar yapılıyor" dedi.

 

"Dağ eteğinde birinci etapta 2016 yılında inşaatın başlanması için gerekli alt yapı tedbirlerini alıyoruz" diyen Başkan Demirkol, "Yapılaşma konusuna gelince, şimdi bir kavram var. Tarım dışı araziler değerlendirilsin. Ama geçmiş zamanlarda, Karaköprü'de 100 yaşındaki fıstıkları kesip arsa yapmışlar.

 

Orada yapılaşma devam ediyor. Bizde çok fazla fıstıklık alan yok. Yain yapılaşmaya müsait olan sadece tarım alanları var. Bu tarım alanlarının yanında ekilemeyen alan olarak sadece dağ eteği var. Dağ eteği bölgesinde, daha öncesinde dağ eteği kayalık, taşlık bir yer. Dağ eteği ekim yapılacak bir yer değil.

 

Birinci etap diye bir uygulama yapılmış. O birinci etapta, çalışmalar geçmiş dönemdeki belediyeler zamanında bitirilmiş. İkinci etapta çalışmalar yapılmış. Daha sonrasında meclis gündemine gelmiş, görüşülmüş, konuşulmuş ama neticelendirilmemiş. Şimdi orada, yapılacak olan ikinci etap çalışmalarda yüzde 40 DOP alanı dediğimiz alan, kurtarmıyor. Daha öncesindeki belediye, bunu bir bütünlük halinde düşündüğü için o DOP alanları bu tarafa bırakmış. Bir kısım arazileri orada belediye daha öncesinden satmış. Şimdi, orada yüzde 40'da değil yüzde 45'de kurtarıyor diyen vatandaşın bir tepkisi oluşuyor.

 

Şimdi biz orada yüzde 40'la, vatandaşın ihtiyacını karşılayacak çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir Belediyemizde çalışıyor. Dağ eteğinde birinci etabın, 2016 yılında inşaata başlanması için gerekli alt yapı tedbirlerini alıyoruz. İnşallah, ŞUSKİ Müdürlüğümüz oraya suyu ve kanalizasyonu çekecek. Bizde oraya bize ait olan yolları açacağız. Bize ait olmayan yolları da, Büyükşehir Belediyesi açacak. Bunun planı içerisindeyiz. Ucuz konut yolunun arsa temininden geçtiğini, arsa üretiminden geçtiğinin bilinci içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
 • yorum2015-04-28 07:54:30vatandaş

  dag etegin acilen yolun aclmasını istyoruz başkan vatandaş bunu bekliyor

 • yorum2015-04-04 15:03:24müteahhit

  imar açmak yetmez. alt yapısının yapılması lazım. o zaman müteahhitler gider yapar. %50 değil %35 -40 civarında yaparlar. o zaman daire fiyatları düşer.

 • yorum2015-04-03 11:48:22levent esen

  başkan doğru konuşmuş dag etegının tamamının yollarının açılması
  alt yapının yapılması tüm bölgelerın imara açılıp ucuz arsa temını saglanması
  gerekmektedır kutluyorum başkanı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık