Ana Sayfa Urfa Haberleri UĞUR ESAT AKGÖL - FAKKIBABA; 20 YIL ÖNCESİ VE ŞİMDİ

UĞUR ESAT AKGÖL - FAKKIBABA; 20 YIL ÖNCESİ VE ŞİMDİ

Şanlıurfa'da faaliyet gösteren bazı halk otobüsü kooperatif başkanları yayınladıkları ortak açıklama ile önceki gün işlenen cinayeti farklı açıdan değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2012 Pazar 23:51
UĞUR ESAT AKGÖL - FAKKIBABA; 20 YIL ÖNCESİ VE ŞİMDİ
İşte Şanlıurfa'da faaliyet gösteren halk otobüsü kooperatif başkanlarından yaşanan cinayetin sebebini içeren "KÖLELER  BİRBİRİNİ YERKEN…" başlıklı o açıklamaları:

KÖLELER  BİRBİRİNİ YERKEN…
Her ölüm erken ölümdür der cemal Süreyya ama bir gencin ölümü  daha trajiktir.Birde yoksulluk ekleniyor üzerine birde arda kalanlar…İşin içinden çıkılamaz bir hal alıyor.İki insanımızı kaybettik birini hapse diğerinide toprağa verdik ,belsan şöförü veya halkotobüsü şöförü diye ayırmıyoruz.Terside olabilirdi.sonuçta bir insan öldü.evler yıkıldı,sahipsiz çocuklar,kadınlar hiçbirşey eskisi gibi olmayacak yoksulluğun üstüne birde erkeklerin yokluğu eklenecek… Direnmeseydiniz bunlar olmayacaktı deniyor.Direncimiz  üyelerimizin haklarını korumaktan başka bir şey değildir. 3 yıldır belediyenin sistemli  saldırıları ile karşılaşırken,esnafımıza tavsiye ettiğimiz tek şey sabırdır.Adalete güvenin,mahkemelere güvenin diyoruz.Devamlı olarak olayları sakinleştiren taraf olduk.Tüm eylemlerimiz şiddet içermeyen sivil itiatsizlik çerçevesinde oldu.Geçen yıl temmuz ayında belediyenin araçları ilk başladığında,araçlarımızı çekip 10 gün  bağlamamızın sebeplerinden biride içimizde buna tahammül edemeyip şiddetolaylarına girebilecek  üyelerin önünü kesmekti.eylemin 10. gününde emniyet yetkilileri gelip teşekkür ettiler.Bu süreci kazasız belasız atlattığımız için.

UĞUR ESAT AKGÖL  ve A.EŞREF FAKKIBABA ARADAKİ FARK:İNSANA DEĞER VERMENİN FARKI
1992 senesinde yine kavga vardı.o zamanda kavga halkotobüsleri ile minübüsçüler arasındaydı.Hergün kavga vardı.Başkan uğur esat akgöl tarafları çağırdı akif,Çankaya bağlarbaşı,süleymaniye hatlarını halkotobüslerine,karaköprü,sırrın eyyübiye,SSK hatlarınıda minübüsçülere verdi.Ogünden sonrada halkotobüsçüleri ile minübüçüler arasında kavga bitti.Aradan 20 yıl geçmesine rağmen başkanın adı geçtiginde esnaf kendisini hayırla yadeder Allah razı olsun der.Fakkıbaba ise bu işi tersine çevirdi.Bizleri ateşin ortasına attı.her hatta şimdi belsan ve özel halkotobüsleri birbirini yiyor.esnafı ikiye böldü.esnaf birbirini yiyor.bunun sonucuda biryerde patlak veriyor.insan ölüyor.aradaki fark budur işte u.e.akgöl  insana verdiği değerden dolayı tarafları sulh içinde anlaştırırken;fakkıbaba her hattı savaş alanına çevirtmiştir. Ne için belsana nasıl maddi olanak sağlarım diye…

EKMEK BIÇAKLI ÇAĞDAŞ ULAŞIM :8 AY İÇİNDE 2000 ŞÖFÖR NASIL GİRER,ÇIKAR
Belsan a.ş 8 ay içinde 2000 tane şöför işten çıkarmıştır.Demekki araçlardaki şöförler haftalık çalışıyorlar.urfada E ehliyete sahip kaç tane işsiz varsa belsan tarafından direksiyona çıkartılmıştır.Bu kişiler yoğun çalışma saatlerine ve gergin çalışma koşullarına ayak uyduramıyorlar.Sonuç olarakta bu facia  ortaya çıkıyor. Buda kazalara ve sinir bozukluklarına ve dolaysıyla kavgalara sebep olmaktadır.

Özel halkotobüslerinde çalışan şöförler iyidir kötüdür,kabadır vs ama muavinlikten yetişmiş birbirini tanıyan bu camianın insanlarıdır.Bu işin stresini,zorluğunu vs kaldıracak psikolojik yapıya uygun şöförlerdir.Bizim yanımızda veya belsan’da fark etmiyor bunlar kabalıkları vs hariç iyi şöförlerdir.Katil zanlısı şahıs halkotobüs şöförlüğünden gelmeyen daha önce  taksi şöförlüğü yapan birisiydi.Dolaysıyla gergin çalışma koşullarını vs kaldıramayacak sokaktan rastgele seçilen  ve camiayı bilmeyen şöförler hem kazalara hemde bu tip kavgalara sebep olmaktadır.
Belsan a.ş’de Çalışan şöförler için prim sistemi uygulanıyor. Şöför fazla para çıkardığında prim ödeniyor.asgari ücretle çalışan bu şöförler için artı 100,200 lira büyük bir paradır.Şöförler  vargüçleri ile özel halkotobüs şöförleri ile yolcu dalaşına giriyorlar.Facialar ortaya çıkıyor.Kazalar ortaya çıkıyor.

BOĞULUYORUZ SESİMİZİ DUYAN VARMI ?

Son bir yıldır belediye sistematik adımlarla hareket alanımızı sürekli olarak kısıtlıyor.Nefes alacak alan kalmadı bizlere:

1.Belsan bünyesindeki  kiralık araçlar havuz sisteminde çalıştırılıyor.havuz sistemi için tüm araçların anlaşması olmadığı için bu korsan taşımadır.belsan bu sistem üzerinden istediği yere istedigi kadar araç veriyor.en düşük değerli hatları en pahalı hatlarda çalıştırıp haksız kazanç elde ediyor.

2.2010 yılında çıkarılan ulaşım master planı sadece belsan için uygulanıyor.örnek olarak Çankaya hattındaki koperatif araçları diş hastanesine gidemezken belsan istedigi yere gidiyor.akif hattında yeni plana göre araçlar resulullah camisine kadar gelirken akif hattındaki koperatif araçlarına bu yasak.karaköprüde direk hatta araç çalıştıramıyourz belsanda önce çalıştığımız hatlar şimdi bize yasak ediliyor.Bunun gibi onlarca ihlal sayabiliriz.

3.R1(BALIKLIGÖL-VİLAYET) hattı bize yasak.Bu yasağın hiçbir mantığı yok.izahı yok sadece zorbalık.Belediye böyle istediği için yasak bizim 50 senelik güzergahımız bize yasaklanıp tekrar ihale ile kiralanıyor.İhaleyi alan Adıyaman firması orda çalışıyor  biz çalışamıyoruz.
4.urfa kartla zararına yolcu taşıyor.Abonmen sistemi ile % 40 lara varan indirimle yolcu taşıyor.bu osmanbey hattında %70 düzeyinde bir indirim uygulanıyor.Maliyetine bile değil zararına taşıma yapıyor.sosyal belediyecilikmi  ne gezer sırf kendisine direnen karaköprü-sırrın koperatifine zarar vermek.

5.Yaptığı güzergah düzenlemeleri intikam amaçlı son yürürlüğe koyduğu 70 nolu hat mesela daha yaptığı son ihale yürürlüğe bile girmeden ordaki güzergah yapısını değiştiriyor ve karaköprü koperatifini vuracak yeni hat ekliyor.

6.Masa başında devamlı yaptırım için ceza yazılıyor.3000 tane ceza yazıldı bizlere ödedik.Son bir ay içinde tekrar 120 aracımıza 1000 tane daha ceza yazıldı makbuzlar  elimizde gerektiğinde ibraz ederiz.

7.halkeğitim önü bize yasak çarşıya gelecek yolcular açısından bu durak belsana avantaj sağlıyor.

8.Bizi sgk’ya şikayet ediyor devamlı bir şekilde.Tüm şöförlerimizi siğortalı yaptık ama kendisi işte ortaya çıktı kuruş sgk pirimi yatırmıyor.

9.intikam ve yola getirmek için ihtiyaç yokken 55 araç getirmiştir.Esnafı mağdur ettiği gibi Şanlıurfa belediyesinide 15 milyon tl zarara sokmuştur.
Temel başlıklar halinde sıraladığımız bu yaptırımlarla belediye bize nefes alacak alan bile bırakmıyor.Bizler tüm bu yaptırımlara rağmen esnafımıza söylediğimiz tek şey sabredin ve adalete güvenin .Mahkemelerimiz devam ediyor.Sonucu bekleyin olmuştur.

SAYIN VALİMİZE VE EMNİYET MÜDÜRÜMÜZE AÇIK ÇAĞRI
Sayın valimize ve emniyet müdürümüze tekrar sesleniyoruz.12.12.2011 tarihindeki dilekçemizdede belirttigimiz üzere ‘’esnafımızın çalışma barışı bozulmuştur’’.

Şanlıurfabelediyesinin uygulamaları esnafı birbirine kırdırmaya devam edecektir.Bu olayların sorumlusu gözünü para hırsı bürümüş belediye yöneticileridir.Şanlıurfa belediyesi ile aramızdaki ticari konuları mahkeme çözecektir.Ancak şanlıurfadaki en yüksek mülki amir olarak bizim en basit aynasal haklarımız bile belediye tarafından göz göre göre çiğnenmektedir.Sizden talebimiz  en basit şekilde eşit çalışma koşullarının oluşturulmasıdır.

MEHMET POLAT                     MEHMET EMİN AK                              ABUZER ŞEKER
ÇANKAYA KOP.BŞK.                EYYÜBİYE KOP.BŞK.                        KARAKÖPRÜ KOP.BŞK.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık