Ana Sayfa Eğitim UKÜ’nin Tasarımcıları Göz Kamaştırıyor

UKÜ’nin Tasarımcıları Göz Kamaştırıyor

İlk mezunlarını 2001 yılında veren Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'nin tasarımcıları göz kamaştıran eserlere imza atıyor.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2011 Pazar 00:43
UKÜ’nin Tasarımcıları Göz Kamaştırıyor
İlk mezunlarını 2001 yılında veren Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, kurulduğu yıldan bu yana zengin akademik kadrosu ile geniş perspektiften bakabilen, tasarımın her yönüne açık ve bu konuda yüreklendirilmiş öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor.  

Farklı ve çok çeşitliliği içerisinde barındıran bir fakülteye sahip olduklarını söyleyen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Lerzan Aras, her geçen yıl öğrenci sayısında önemli artış yaşandığını kaydederek, bunun memnuniyet verici olduğunu belirtti. Tasarımın hem tecrübe, hem de ileri görüşlülük istediğine vurgu yapan Aras, fakültelerinde dünyadaki en yeni trendi takip edebilen ve aynı zamanda yirmi – otuz yıllık uzmanlığı olan tecrübeli akademisyenlere sahip olduklarını aktardı.

 

UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı, Grafik Tasarım, İç Mimarlık ve Mimarlık bölümlerinde eğitim verildiğini belirten Doç. Dr. Lerzan Aras, yüksek lisans ve doktora programlarına da her geçen gün talep artışı olduğunu ifade etti.

 

Dünyada artık bütün bölümlerin iç içe girdiği interaktif bir dönem yaşandığını ifade eden Aras, şöyle devam etti:“Bu yüzden başka alanlardan da yardım almak durumundasınız. Güzel Sanatlar Fakültesi bu konuda çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Örneğin biz burada bir iç mimarlık öğrencisini eğitirken aynı zamanda grafik algısının olması için de gayret sarf ediyoruz. Öğrencimizin bir üründen endüstriyel bazda da anlamasını, bir binaya baktığında onun mimari özelliklerini de çıkarabilmesini; yani farklı açılardan da bakabilmesini istiyoruz.”

 

ZENGİN TARİHİ DOKU

 

Kıbrıs’ın, özellikle Lefkoşa bölgesinin çok tarihi bir doku içerdiğini anlatan Doç. Dr. Lerzan Aras, bu tür tarihi dokuların tasarımcılar açısından her zaman çok kıymetli olduğunu ve başka bir ülkede bu kadar zengin bir tarihi dokuyu bir arada bulma şansının olmadığını belirtti.

 

Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü öğrencileri açısından bunun çok az rastlanan bir değer olduğunun altını çizen Aras, bu konuların öğrencilerin dönem içi projelerinde yer almasını sağlayarak bu yönde çeşitli aktiviteler düzenlediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

 

“Örneğin en son mimarlık bölümü ikinci sınıf öğrencilerimiz Lefkoşa tarihi çevre hakkında çeşitli çalışmalar yaptılar ve bu çalışmalar üniversitemizde sergilendi. Bir öğrenci iyi bir tasarımcı olmak istiyorsa tarih bilinciyle buradan mezun olmalıdır. Bu fakülte olarak üzerinde önemli durduğumuz bir noktadır.”

 

ÖZ GÜVEN KATIYOR

 

Her yıl geleneksel olarak Güzel Sanatlar Fakültesi Yıl Sonu Sergisi düzenlediklerini aktaran Doç. Dr. Lerzan Aras, bu sergide tüm öğrencilerin yıl içerisinde derslerde ürettikleri projelerin sergilendiğini belirtti.

 

Söz konusu çalışmaların arasında yaşadığımız bölgenin sadece tarihi dokusunun değil; adalı olmak, Akdenizli olmak, Akdeniz kültürünü yansıtabilmekle beraber dünyada olup biten her türlü bilgiyi ve gelişmeyi öğrencinin tasarım dünyasında bir yere yerleştirebilmesini sağlayacak ne varsa bu çalışmalar içerisinde yer aldığını anlatan Aras “Yıl sonu sergimizin yanı sıra dönem içerisinde de belirli gruplarda çeşitli sergilerimiz oluyor. Bu çalışmaların sergilenmesi öğrencilerimizin de motivasyonunu artırıyor ve bu sayede öğrencilerimize çalışmalarının değerli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK İSTER

 

Fakülte’de zengin ve çeşitli bir akademik kadroya sahip olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Lerzan Aras, “Bizim; hem uzun yıllar bu alanda çalışmış, önemli projeler üretmiş tecrübeli, hem de genç olmasına rağmen bilgili, araştırmacı ve yenilikçi hocalarımız var. Bunların birarada olduğu fakültelere rastlamak çok zor. Böylelikle öğrencilerimiz iki farklı tonda mesleki bilgi edinir, farklı tonda tasarımsal bir bakış açısı kazanır, ayrıca bu öğrencinin de keyif alabileceği bir şeydir.” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star