Ana Sayfa Urfa Haberleri Uludere için Urfa ve ilçeleri protesto etti

Uludere için Urfa ve ilçeleri protesto etti

Uludere'nin Roboski Köyü'nde 35 gencin yaşamını yitirdiği olayı Urfa ve ilçeleri basın açıklamaları ile protesto edildi.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2012 Çarşamba 19:17
Uludere için  Urfa ve ilçeleri protesto etti
URFA

Urfa Hukukçular Derneği, 35 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Urfa Adliyesi'nde savcılığa suç duyurusu dilekçesi veren avukatlar, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Urfa Hukukçular Derneği Başkanı Av. Ömer Avcı, 35 kişinin öldürülmesinde sorumluluğu olan tüm kurum ve personellerin yargı önüne çıkarılması talebinde bulunduklarını söyledi. Avcı, "Vicdani ve hukuki kanaatimiz çerçevesinde yaptığımız bu başvurunun ölen yurttaşlarımızı geri getirmeyeceği bilincindeyiz. Bu tip olayların durması için silahların susması ve bölgeye barışın hakim olması gerektiğini düşünmekteyiz" diye konuştu.

SURUÇ

Urfa'nın Suruç İlçesi'nde, BDP İlçe binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi Roboski Katliamı'nı yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Açıklamaya, DTK ile BDP temsilcileri, Suruç Belediye Başkanvekili Hülya Demir, Aligor Belde Belediye Başkanı İ. Halil Parıldar, il genel ve belediye meclis üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklama yapan BDP Suruç İlçe Başkanı Mehmet Kayhan, AKP'nin Kürtleri iradesiz ve örgütsüz bırakmak için her türlü savaş argümanını kullandığını söyledi. Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüşmesinin engellenmesine dikkat çeken Kayhan, artan askeri ve siyasi operasyonlara vurgu yaptı. Katliam ile Kürtlerin sindirilerek dize getirilmeye çalışıldığını belirten Kayhan, "Sayın Erdoğan artık ok yaydan çıkmış, sen Kürtleri katlettikçe Kürtler daha da kemikleşerek birlikteliğini sağlamaktadır. Anneler sana öyle bir tokat atacak ki diktatörlüğünle caniliğinle tarihte anılacaksın" şeklinde konuştu.

CEYLANPINAR

Ceylanpınar İlçesi'nde de BDP İlçe binası önünde yapılan açıklama ile Roboski Katliamı ve Öcalan'ın avukatları ile görüşmesinin engellenmesi protesto edildi. Açıklamaya, BDP İlçe yöneticileri, Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklama yapan BDP İlçe Yöneticisi Mehmet Aydın, AKP ve Başbakan Erdoğan'ın ilk günden itibaren katliamı örtbas etme çabası içinde olduklarını söyledi. Öcalan'ın avukatları ve yakınlarıyla 6 aya yakın bir zamandır görüştürülmediğine dikkat çeken Aydın, "Ülkenin değişip, dönüşmesi ve uygar dünyada yerini alabilmesi için büyük mücadele veren ve her defasında bu yönde çağrılar yapan  Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit 6 aya varmaktadır" dedi.

(yüksekovahaber)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık