Ana Sayfa Urfa Haberleri Uludere’de Sivil Katliam (foto+ video)

Uludere’de Sivil Katliam (foto+ video)

Şırnak'ın Uludere (Qılaban) İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) Köyü'nde Türk savaş uçakları kaçakçılık yaptığı iddia edilen sivilleri bombaladı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2011 Perşembe 14:35
Uludere’de Sivil Katliam  (foto+ video)
Irak'ın Kürdistan Bölgesi sınırına yakın bölgede kaçakçılık yapttığı bildirilen yaklaşık 40 köylünün gece saatlerine doğru köye geri dönüşleri sırasında savaş uçaklarının bombardımanına tutulduğu bildirildi. 

Yerel kaynaklar, bombardımanda 36 kişinin parçalanarak yaşamını yitirdiğini öne sürerken, ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor. Parçalanmış ve yanmış cenazeleri traktörlere ve minibüslere yerleştiren köylüler, cenazeleri Ortasu Köyü'ne götürdü. Köylülerin bölgedeki cenaze arayışı sürüyor.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak'ın da bölgeye gittiği öğrenildi.

Olayın ardından canlı yayın yapan Roj Tv'ye bağlanan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "'Başbakan Erdoğan'ın özel kalemine ulaştım. Özel kalem, Erdoğan'ın sağlık durumundan dolayı şu an onu uyandıramayacağını söylemiş. Diğer bakanlar ve yetkililer de istirahatte olduğu söylendi'' dedi. Bu katliamı açığa çıkartacağız. Açılım dedikleri paketlerden bomba çıkıyor. Halkımız duyarlı olsun'' dedi. 

'ASKERLER KAÇAKÇILIK YAPILDIĞINI BİLİYORDU'

Olay ile ilgili bilgi veren ve olayın meydana geldiği bölgeye giden Ortasu (Ruboski) Köyü'nde oturan Naim Enç adlı yurttaş, kaçakçılığın köylüler için tek geçim kaynağı olduğunu ve uzun süredir yapıldığını, askerlerin de bunu bildiğini ve ses çıkarmadığını söyledi. Mazot, şeker gibi ihtiyaçları karşılamak için köylülerin yine sınırı geçtiği ve geri dönüşte bombardımana tutulduğunu ifade etti. "Cenazeler param parça olmuş ve yanmış. Eller, kollar, bacaklar her parça bir tarafa savrulmuş. İnsanlarla birlikte katırlarda parçalanmış ve yanmış" dedi. (yüksekovahaber)

YAŞAMINI YİTİRENLERİN İSİMLERİ

İsimleri belli olan 19 kişinin isimleri şöyle: Seyit Enç, Özcan Uysal (15), Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü (15), Osman Encü, Şivan Encü,Bilal Encü, Mehmet Ali Tosun, Nadir Alma, Mahsun Encü, Salih Encü, Hakiki Encü, Yüksel Ürek, Salik Ürek, Serhat Encü, Adem And, Savaş Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Erkan Encü, Selman Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü,Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüseyin Encü, Erkan Encü, Zeydin Encü, Çetin Encü.
srnk-29-12-11-6.jpg

(Yüksekova Haber.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star