Ana Sayfa Urfa Haberleri ULUSAL GENÇLİK PARLEMENTOSU YÜRÜTME KURULU SEÇİMİNİ URFA ADAYI KAZANDI

ULUSAL GENÇLİK PARLEMENTOSU YÜRÜTME KURULU SEÇİMİNİ URFA ADAYI KAZANDI

Türkiye genelinde 63 il den 152 gençlik kuruluşu adına Türkiye nin 81 ilinden 318 gencin katıldığı ve bu yıl 10. Genel kurullunu 9-12 Mayıs tarihleri arasında Ankara İçkale Otelde düzenleyen ulusal gençlik parlamentosu ülkemiz gençlerinin karar alma süreçlerine katkı sağlamak amacıyla 2004 yılından beri gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya gelmesiyle düzenlenmektedir.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2014 Perşembe 11:27
ULUSAL GENÇLİK PARLEMENTOSU YÜRÜTME KURULU SEÇİMİNİ URFA ADAYI KAZANDI

Ulusal Gençlik Parlamentosu Türkiye’ de seçilme yaşının 30 dan 25 e düşürülmesi için ülke genelinde “Geç değil Genç “ kampanyasıyla seçilme yaşının 25 e düşürülmesi için önemli kamuoyu oluşturulmuştur. Bu sene de yerel seçimlerde “Genç Dostu Kentler- Genç Dostu Adaylar” kampanyasıyla tüm partilerin belediye başkan adaylarına başkan olduklarında gençler için yapılmasını istedikleri, tüm taleplerden oluşan “İyi Niyet Sözleşmesi”ni Belediye Başkan  adaylarına imzalatmışlardır.

Her yıl mayıs ayında Ankara’ da toplanan ulusal gençlik parlamentosunun  8 kişiden oluşan yürütme kurulunu Türkiye’ nin dört bir tarafından gelen 270 delegelenin oylarıyla belirlendi. Bu yıl parlamentonun yürütme kurulu için 13 aday başvuruda bulunmuştu, bu adaylardan biri de  Şanlıurfa  Gap Gençlik ve Kültür Evi yürütme kurul üyesi  Nihat ALÇAN dı  delegelerden 92 oy alarak Ulusal Gençlik Parlementosunun 2014-2015 yılı Yürütme Kurul Üyesi olmuştur.

Nihat ALÇAN yaptığı açıklamada ; Ulusal Gençlik Parlamentosu bir gençlik TBMM si görevi görmekte olduğunu  Türkiye’nin tüm mozaiğinin bir arada kardeşçe temsil edildiği ve gençlerin karar alma süreçlerine dahil olunmasına katkı sağlayan Ulusal Gençlik Parlamentosunun Yürütme Kurulunun Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tek adayıdım. Doğuanadoludan da bir aday arkadaşımız vardı maalesef o arkadaşımız seçim de 9. Olarak seçilmedi bu sebeble hem ulusal gençlik parlementosu adına hem türkiyenin genelindeki gençlerin tamamının   özelde ise  Güneydoğuanadolu ve doğuanadolu bölgesi gençleri adına üzerimde büyük bir sorumluluğun olduğunun bu çerçevede gençlerin haklarının savunuculuğu için önemli çalışmalar için hazırlık yapmaktayım. İlk hedefim Ulusal Gençlik Parlementosunu sadece türkiyenin 81 ilinde değil 1024 ilçesine aktif katılımcısı olan Türkiye gençliğinin tamamını temsil edebilen bir yapı haline getirmek olacaktır. Yürütme Kurulu seçiminde bana desteklerini esirgemeyen 92 delege başta olmak üzere oy veren vermeyen tüm katılımcılara teşekkür ederim

Parlamentoya bu yıl Şanlıurfa  adına 6 kuruluştan 12 delegeyle temsil edildi.   Ayrıca 12 Mayıs Pazartesi  günü Ulusal Gençlik Parlamentosu delegeleri TBMM’yi ziyaret ederek Mecliste gurubu olan Ak parti adına İstanbul Milletvekili Fatih ŞAHİN, CHP adına İstanbul Milletvekili Akif Hamza ÇEBİ, MHP adına Kayseri Milletvekili Yusuf HALAÇOĞLU, HDP adına Mardin Milletvekili Erol DORA Ulusal Gençlik Parlementosunu kabul etti.  Parlementonun delegeleri partilerin gurup başkan vekilleriyle toplantı yaparak gençlerin sorunlarını ve Ulusal Gençlik Parlamentosunun 10. Genel kurul toplantısının çıktılarını gurup başkan vekilleriyle paylaştılar. Seçilme yaşının 18 düşürülmesi ve Milletvekiliği seçimleri için adaylık başvurusunda bulunacak geçlerin kadınların ve engellilerden adaylık başvuru ücretinin alınmaması ve adaylık için erkek adaylarda askerlik yapmış olma şartının kaldırılmasını istediler. Bu sebebler yüzünden gençlerin kadınları ve engelilerin Milletvekiliği seçimlerine giremediğini parti gurup başkan vekillerine bildirdiler.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık