Ana Sayfa Kültür/Sanat ULUSLARARASI KARAKEÇİLİ KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

ULUSLARARASI KARAKEÇİLİ KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

Şenlikler kapsamında halat çekme ve höyüğe tırmanma yarışmaları yapıldı.

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2012 Cumartesi 12:59
ULUSLARARASI KARAKEÇİLİ KÜLTÜR ŞENLİKLERİ
Siverek ilçesinde geleneksel ''Uluslararası Karakeçili Kültür Şenlikleri'' kapsamında halat çekme ve höyüğe tırmanma yarışmaları yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in himayelerinde 14'üncüsü bu yıl gerçekleştirilen şenlikler dün akşam verilen kokteylle başladı. İlçeye bağlı Karakeçili köyünde Şanlıurfa'nın yanı sıra Ankara, Kırklareli ve Bursa'dan gelen davetlilerin katılımıyla bugün düzenlenen etkinlikler ise köyde kurulan kıl çadırların bulunduğu alanda sabah saatlerinde başladı.


Malatya Belediyesi Mehteran takımı ve Siverek Belediyesi halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu etkinlikte, halat çekme ve höyüğe tırmanma yarışmaları yapıldı. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, törende yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'da iki günden bu yana bazı temaslarda bulunan ve ardından Adıyaman'a geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ilçe halkına selamlarını ilettiğini belirtti.


Konuşmasında birlik ve bütünlüğün önemine değinen Vali Güvenç, ''Önümüzdeki on yıl içinde Türkiye, yüz bin nüfusuyla kalkınmış, ekonomisiyle daha güzel ve refah içinde bir ülke konumuna gelecek. Birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. Ülkemizdeki fesat fitne tohumlarını bertaraf edip bütünleşmeliyiz'' şeklinde konuştu.


Etkinliğe, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Seyit Eyüpoğlu, Mehmet Kasım Gülpınar, Mahmut Kaçar ile çok sayıda vatandaş katıldı.-KarakeçililerGeçmişleri Oğuzların en eski boylarından olan Kayı boyuna dayanan Karakeçililer, Söğüt'teki Ertuğrul Gazi Türbesi'nde anma törenleri düzenlemeleriyle tanınıyor.


Yıllar boyu Anadolu'nun çeşitli yörelerine yayılan Karakeçililerin bir kısmı 16. yüzyılda yerleştikleri Siverek civarında yaklaşık 30 köy ve mezrada yaşıyor.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık