Ana Sayfa Ekonomi Üniversitenin Yazlık Meyveleri Pazarda

Üniversitenin Yazlık Meyveleri Pazarda

Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, üniversitenin meyve bahçesinde yetiştirdikleri yazlık elma ve armut çeşitlerini bölgenin iklim koşulları gereği erken hasat edip, satışa sunduklarını bildirdi. Prof. Dr. Mutlu, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanbey Yerleşkesinde Ziraat Fakültesi bünyesinde 2005 yılından itibaren oluşturulan meyve bahçesinde, bazı meyve türlerinin yetiştiriciliğine yönelik çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2011 Çarşamba 14:03
Üniversitenin Yazlık Meyveleri Pazarda
Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, üniversitenin meyve bahçesinde yetiştirdikleri yazlık elma ve armut çeşitlerini bölgenin iklim koşulları gereği erken hasat edip, satışa sunduklarını bildirdi.

Prof. Dr. Mutlu, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanbey Yerleşkesinde Ziraat Fakültesi bünyesinde 2005 yılından itibaren oluşturulan meyve bahçesinde, bazı meyve türlerinin yetiştiriciliğine yönelik çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı.

Son dönemlerde bu konuda yürütülen çalışmalarda emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Mutlu, her yıl ürün çeşidini artırdıklarını, bu yıl armut ve elmada yeni bir çeşit üzerinde denemeler yapıldığını belirtti.

Söz konusu meyve bahçesinin akademisyen ve araştırmacıların kendilerini geliştirmeleri açısından önemli bir konumda olduğunu da anlatan Mutlu, şunları kaydetti:

"Üniversitenin meyve bahçesinde yetiştirdikleri yazlık elma ve armut çeşitlerini bölgenin iklim koşulları gereği erken hasat edip, satışa sunduk. Normalde Türkiye genelinde yazlık elma ve armut çeşitleri ağustos ayında hasat ediliyor. Ancak biz daha 1-1, 5 ay erken hasat ediyoruz. Böylece halkımız daha lezzetli meyve türlerini daha erken tüketme imkanı buluyor.

Bundan sonra bölgede yetişebilecek tüm meyve türlerini yeni çeşitleriyle birlikte burada yetiştirmeye çalışacağız. Şu anda bahçemizde 80 farklı cins meyve yetiştiriliyor. Bunların her birinden daha iyi verim elde etmeyi planlıyoruz. Böylelikle bölge çiftçimize de örnek oluyoruz. Artık insanlar meyveyi vaktinden önce pazara sunabilme yarışında. Bizde bunu sağlamaya çalışıyoruz. "

-YAZLIK ELMA VE ARMUT 45 GÜN ÖNCE PİYASAYA ÇIKIYOR-

Hrü Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Bolat ise bölgede yumuşak ve sert çekirdekli meyveleri, sulama imkanlarının artmasıyla birlikte yetiştirmeye başladıklarını anımsattı.

Meyve bahçelerinde özellikle yazlık elma ve armut üretiminde önemli başarılar elde ettiklerini vurgulayan Bolat, "Meyve bahçemizde, bölgede çiftçisine yüksek gelir getirecek ürünlerin deneme ekimlerini yaptık. Olumlu sonuç aldığımız meyvelerin fidanlarını yetiştirmeye başladık. Bölgemizde daha önce pek bilinmeyen ürünleri deniyoruz. Örneğin, Türkiye genelinde yazlık elma ve armut ağustos ayında hasat ediliyor. Biz burada aynı ürünleri vaktinden ortalama 45 gün önce yetiştiriyoruz. Bu önemli bir gelişme" dedi.

Prof. Dr. Bolat, söz konusu meyvelerin Yenişehir Yerleşkesinde satışa sunulduğunu da kaydetti.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık