Ana Sayfa Urfa Haberleri Ünlü Sanatçı Diyarbakır'da Anıldı

Ünlü Sanatçı Diyarbakır'da Anıldı

Halkların kardeşliğinin sembol ismi sanatçı Aram Tigran, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Konservatuvarı ile Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği’nin ortak etkinliğiyle binlerce kişinin katıldığı görkemli bir geceyle anıldı....

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2011 Perşembe 05:04
Ünlü Sanatçı Diyarbakır'da Anıldı
Yaşamını Kürt müziğine veren Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran için ölümünün 2. yılında Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki Anfi Tiyatro’da bir anma gecesi düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, belediye çalışanları, BDP’li yöneticiler, kentin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar ve binlerce yurttaşın katıldığı anma gecesinde Aram Tigran’ın fotoğrafları mumla aydınlatıldı. Sanatçı Şerko Kanîvar’ın sunduğu gece Gün Tv’de canlı yayınlandı. Gecede alkış, zılgıt eksilmezken, saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Aram Tiran’ın hayat hikayesinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterildi.
Dicle Fırat Kültür Merkezi adına bir konuşma yapan sanatçı Bülent Turan Aram Tigran’ın Kürtlerin, Ermenilerin, Arapların tüm halkların ozanı olduğunu söyledi. Aram Tigran’ın usta bir sanatçı olduğunu ifade eden Turan, sanatına ilişkin bilgi verdi.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek de Aram Tigran’ın Kürt müziğinde büyük bir sembol ve ekol olduğunu söyledi. Aram Tigran’ın aslen Ermeni olduğunu vurgulayan İpek, usta sanatçının Kürt müziğine büyük bir emeği geçtiğini belirterek, “Aram Tigran Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Arapça söylediği müziklerle halklar arasında kardeşliğin güçlü bir ilişkisini sağladı. Onun içindir ki bizim için önemli bir sanatçıdır” diye konuştu. Sanatçının çok zahmet çektiğini de vurgulayan İpek, mezarının Mezopotamya coğrafyasına getirilmesine sistemin izin vermediğini söyledi. Konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği sanatçılarından oluşan Aram Tigran Korosu sahne aldı. Aram Tigran’ın birbirinden güzel şarkılarını seslendiren koroya yurttaşlar büyük bir ilgi göstererek eşlik etti.
(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık