Ana Sayfa Urfa Haberleri Ünlü simalar Şanlıurfa’ya hayran kaldılar

Ünlü simalar Şanlıurfa’ya hayran kaldılar

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe'yi tanıtmak amacıyla aralarında eski Bakan, Milletvekilleri, Gazeteci ve Akademisyenlerin bulunduğu bir gurup Şanlıurfa'da gezdi.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2013 Salı 08:06
Ünlü simalar Şanlıurfa’ya hayran kaldılar

UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan ve 12 bin yıl öncesine ait anıtsal mimarı yapılarıyla dikkat çeken Göbeklitepe'yi, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Bu sayının arttırılması ve Göbeklitepe'nin tanıtılması amacıyla aralarında AK Parti İstanbul Milletvekilleri (eski Milli Eğitim Bakanı) Nimet Baş ve Enver Yılmaz, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Emin Önen ve Kasım Gülpınar, akademisyen ve Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Başkanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile gazeteci Ayşe Böhürler, Melike Beykoz, Elif Demirkoz, Vivet Kanetti ve Vildan Özcan Şanlıurfa'ya geldiler.

İlk olarak Dergâh platosu içersinde yer alan Halil-ür Rahman Gölü (Balıklıgöl), Rızvaniye Camii,  Halil-ür Rahman Camii (Dergah Camii), tarihi çarşılar ve Gümrük Hanı gezen gurup, gezdikleri yerlerde alışveriş te yaparak vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra Göbeklitepe'ye geçen gurup, Kültür Turizm Müdürü Selami Yıldız ve Sait Rızvanoğlu’ndan alanın tarihi hakkında bilgi aldı.

Eski Milli Eğitim Bakanı AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş, Şanlıurfa'yı çok sevdiğini ve kendini buraya ait hissettiği söyledi.

Göbeklitepe'yi tanıtmak için Şanlıurfa’ya geldiklerini belirten Baş, “Göbeklitepe'deki bulgular şuanda bilimsel olarak ortaya konmamış olsa da insanlığın ilk yerleşim yeri olarak anılıyor. Biraz dikkat çekmek, UNESCO Kültür Mirası Listesine eklenmesine katkı sunmak ve Şanlıurfa'nın sadece Türkiye'de değil dünyada bu anlamdaki değerinin anlaşılması amacıyla ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da, bir kaç ay önce sosyal paylaşım sitesinde kampanya başlattıkları Göbeklitepe'yi yerinde görmek için gezi düzenlediklerini söyledi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Emin Önen ve Kasım Gülpınar ise, grubu Şanlıurfa'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “İnşallah bu ziyaret, Şanlıurfa’mızın tarihi ve turistik yerlerinin geniş kitleler tarafından duyulmasına vesile olur” diye konuştu.

 

Halfeti’de tekne turu

Daha sonra Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine geçen Emin Önen, Kasım Gülpınar, Nimet Baş, Enver Yılmaz ve beraberindekiler, eski Halfeti yöresini bir süre gezdikten sonra, Birecik Barajı yapımı sırasında sular altında kalan Camiler ve bazı evleri, Rum Kaleyi yakından görmek maksadıyla tekneyle gezi turu yaptılar.

Halfeti gezisi ve tekne turu süresince de Kültür Müdürlüğü yetkililerinden yöre hakkında bilgiler aldılar.

 

Siverek Gürakar ziyareti

Gezilerinin 3. günü olan Pazar günü ise Milletvekili Kasım Gülpınar’ın Karacadağ yöresindeki evlerine konuk olan misafirler oradan Diyarbakır Hava Alanına geçerek Ankara ve İstanbul’a döndüler.

 

Göbeklitepe

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963'de İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995'den bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazılarda şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulundu.

Dünyanın en eski ‘tapınak merkezi’ olduğu ifade edilen Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star